HAMAS: MISIR Heyeti, Uzlaşı ve Abluka Görüşmeleri İçin Geldi

El-Hayye “Heyet İsrail’den Filistin halkına ve Hamas hareketine bir mesaj taşımıyor. Aksine Mısır ile olan ikili ilişkiler kapsamında bir ziyaret gerçekleştiriliyor” dedi.

Mısır’ın üstlendiği rolün Hamas ve Filistin halkı tarafından takdir edildiğini belirten El-Hayye şu ifadeleri kullandı:

“Mısır ile ilişkilerimiz Filistin halkının umutları, yaşadığı sıkıntıların son bulması, başkenti Kudüs olacak Filistin devletinin kurulması ve mültecilerin dönmesi gibi hususlarla ilgilidir. Heyet, Mısır istihbarat heyetinin Gazze ziyaretinin hala gündemde olduğunu, ziyaretin Abbas’ın ziyaretlerle meşgul olması nedeniyle ertelendiğini iletti.”

El-Hayye açıklamasında Hamas’ın Mısır heyetine Hamas ile Filistin halkının, Filistin uzlaşısının gerçekleşmesi, bölünmenin sonlandırılması ve Gazze üzerindeki ablukanın kalkması gerektiği konusundaki düşüncesini aktardığını söyledi.

El-Hayye açıklamasında, görüşmede ablukanın kaldırılması, ulusal hedeflerini gerçekleştirmek isteyen Dönüş Yürüyüşlerinin devam etmesi konusundaki isteklerinin altını çizdiklerini kaydetti.

Hamas lideri Heniyye dün Mısır’dan üst düzey bir güvenlik heyetini kabul etti.

Heyet, işgal güçlerinin Gazze’ye yönelik bir dizi hava saldırısı düzenleyerek havayı germesi üzerine akşama doğru Beyt Hanun Kapısından çıkış yaptı.