Home / Filistin / Gazze / Gazze-Filistin Abluka / Hamas: Mısır Söz Verdiği Adımları Hızlandırsın
hamas-misir-soz-verdigi-adimlari-hizlandirsin

Hamas: Mısır Söz Verdiği Adımları Hızlandırsın

Hamas, Mısır’dan Gazze halkının sıkıntılarını hafifletecek adımları hızla atmasını isteyerek, Mısır’ın taahhüt edeceği adımları uygulamak için her türlü kolaylığı sağlamaya hazır olduğunu belirtti

Hamas sözcüsü Hazım Kasım yaptığı açıklamada, kardeş Mısır’la ilişkileri geliştirmeyi önemsediklerini, tarihi ve coğrafi durumun ilişkilerin normal olmasını zorunlu kıldığını belirterek, Hamas’ın hiçbir zaman başka ülkeler gibi Mısır’ın da içişlerine karışmadığını söyledi.

Kasım, “Mısır’ın söz verdiği adımlar için hareket olarak her türlü kolaylığı sağlamaya hazırız. Mısır’dan, İsrail’in ablukası altındaki Gazze halkının sıkıntılarını hafifletecek adımları hızlandırmasını bekliyoruz. Mısır’ın Rafah sınır kapısını açması ve karşılıklı ticaretin yapılmasına olanak vermesi Filistin halkının toprağı üzerindeki direnişini güçlendirecek, işgalcinin şantaj ve baskılarını hafifletecek, işgalcinin Filistin halkına uyguladığı baskı kartını elinden alacaktır” dedi.

Hamas, Arap dünyasının yaşadığı krizin aşılacağını umut ettiğini belirterek, bundan sonra işgalcinin yayılmacı politikasına karşı birlikte karşı koyacaklarını ifade etti.