HAMAS’tan Milli BİRLİK Hükümeti ve SEÇİM Çağrısı

Hamas Siyasi Birimi üyesi Halil El-Hayye, Filistin davasına yönelik tehditlere karşı koymanın en iyi yolunun milli birlik hükümetinin kurularak üç ay sonra seçimlerin yapılması olduğunu söyledi.

El-Hayye, Hamas’ın 31’inci kuruluş yıldönümü münasebetiyle Filistinli bir grup yazar ve gazeteciyle bir araya geldi.

Filistin evinin içinin yeniden düzenlenmesi gerektiğine işaret eden El-Hayye, Filistin Kurtuluş Örgütü’nün tüm grupları temsil eden ortak bir yönetiminin olması gerektiğini belirtti.

El-Hayye, Hamas adına yaptığı konuşmada, Filistinli gazetecilere ve yazarlara övgüde bulunarak, Filistin davasına hizmetlerinin önemine dikkat çekti.

Görüşmede Filistin davasının karşı karşıya olduğu en önemli sorunlara işaret eden El-Hayye, söz konusu sorunların başında Kudüs davası, mülteciler davası, Yahudi yerleşimi, Amerika’nın işgal rejimi yanlısı tavrının sürdüğü bir dönemde bölünmüşlük halinin devamı, Arap ülkelerinin zayıflığı ve işgal rejimiyle ilişkilerin normalleştirilmesi geldiğini bildirdi.

El-Hayye, Filistin ve Arap medyasına çağrıda bulunarak, işgal rejimiyle ilişkilerin normalleştirilmesini daha yüksek sesle reddetmelerini, bu tür adımların Filistin davasına ve Arap ülkelerine zararlarına işaret etmelerini istedi.