HAMAS: Mescidi Aksa’ya Dönük Dayatmaları Kabul Etmeyiz

Hamas, Siyasi Birim Başkanı İsmail Heniyye, işgaici İsrail’in, Mescidi Aksa’da var olan dengeleri değiştirmesine ve yeni emrivakilere izin vermeyeceklerini belirtti.

Hamas lideri Heniyye açıklamasında, İsrail’i, bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınını fırsata çevirmek suretiyle Kudüs ve Mescidi Aksa’da çirkin planlarını dayatma girişiminde bulunması konusunda uyararak, “Bu planlar hayata geçmeyecek ve halkımıza, toprağımıza veya kutsal mekânlarımıza dayatılamayacak” ifadelerini kullandı.

Hamas lideri Heniyye, İsrail istihbarat servisinin, Mescidi Aksa İmam Hatibi Şeyh İkrime Sabri’yi gözaltına almasını ve ardından hakkında mescitten uzaklaştırma kararını vermesini sert bir şekilde kınadı. Heniyye, “Söz konusu uzaklaştırma kararı, kişinin Mescidi Aksa’yı ziyaret etme ve namaz kılma hürriyeti gibi haklarının gasp edilmesidir ve aynı şekilde işgalcilerin, Aksa’yı namaz kılanlardan boşaltma planının bir parçasıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Yaptığı açıklamada Heniyye, Siyonist İsrail’in, işgal ve saldırı politikalarına karşı gece gündüz demeden Mescidi Aksa’da gönüllü olarak nöbet tutan Kudüslü muhafızları selamladı.

İşgalci İsrail’in ve fanatik Yahudi yerleşimcilerin, Mescidi Aksa’ya saldırı çağrılarını son zamanlarda artırdığına dikkat çeken Heniyye açıklamasında, bütün Filistin halkını, Müslümanların ilk kıblesi olan Mescidi Aksa’yı korumaya ve her platformda müdafaa etmeye davet etti.

Öte yandan Hamas’ın Siyasi Birim Başkanı İsmail Heniyye, Ürdün Kralı 2. Abdullah ile tüm Arap ve İslam ülkelerinin liderlerini, işgal altındaki Kudüs şehrinde bulunan mukaddes Mescidi Aksa’yı Yahudileştirme planlarına karşı dini ve tarihi sorumluluk üstlenmeye ve Siyonist projelerin hayata geçirilmesini önlemek için acil bir şekilde fiili olarak harekete geçmeye çağırdı.

Filistinli yerel kaynaklar, İsrail güçlerinin işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Es-Suvvane Mahallesi’nde bulunan evine baskın düzenleyerek Şeyh İkrime Sabri’yi gözaltına aldığını belirtmişti.

Şeyh Sabri’nin İsrail güçlerince işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinin Yafa (El Halil) Kapısı’nda bulunan polis merkezine götürüldüğü kaydedilmişti.

Bir hafta Mescidi Aksa’dan uzaklaştırma cezası verilen Şeyh Sabri serbest bırakılırken, çarşamba günü yeniden ifade vermeye gitmesi istendi.