HAMAS: MALEZYA Gibi İSRAİL’e Kapıları Kapatın!

Hamas Siyasi Birimi üyesi İzzet Er-Reşak, Malezya’nın işgal rejimiyle ilişkileri normalleştirmeyi reddeden tavrına övgüde bulundu.

İzzet Er-Reşak, konuyla ilgili yayınladığı bildiride, Malezya halkının ve hükümetinin, sivil toplum kuruluşlarının gerek spor faaliyetleri için ve gerekse başka sebeplerle olsun İsraillilerin ülkeye girişlerine karşı olmasını övdü.

Malezya’nın tavrını “onurlu”, “asil” ve “takdire şayan” bir tavır olarak niteleyen Er-Reşak, Malezya’nın tavrının Arap ve İslam ülkeleri tarafından örnek alınmasını istedi.

Malezya’nın ev sahipliği yapacağı “2019 Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası”na katılmak isteyen Siyonist İsrailli yüzücüleri ülkeye almama kararının ardından, Malezya hükümeti, gelecekte İsrail’in içinde olduğu herhangi bir etkinliğe ev sahipliği yapmamayı kararlaştırdı.

Malezya Dışişleri Bakanı Seyfuddin Abdullah, kabinenin geçen hafta, İsrail vatandaşı temsilcilerin, spor ya da diğer etkinlikler için Malezya’ya giremeyeceklerini doğruladığını hatırlatarak, hükümetin ülkede düzenlenecek paralimpik yüzme şampiyonasına katılmasına izin verilmeyen İsrailli atletler konusunda taviz vermeyeceğini belirtti.

Seyfuddin, kabinenin ayrıca, Malezya’nın, İsrail’in ya da temsilcilerinin katıldığı etkinliklere ev sahipliği yapmamaya karar verdiğini, bunun hükümetin İsrail sorununa karşı tutumunu yansıtan bir karar olduğunu söyledi.

Filistin konusunun sadece dini değil, aynı zamanda bir insan hakları meselesi olduğunu söyleyen Seyfuddin, “Bu, ezilenler adına verilen savaşla ilgili” dedi.