Hamas: Mahmud Abbas Yönetimi, İsrail’in Kuklası

Üst düzey Hamas yetkilisi Mahmud ez-Zahar, Siyonist İsrail rejimiyle güvenlik işbirliğini hala sürdüren Filistin Yönetimine sert eleştirilerde bulundu. Zahar, Batı Şeria’daki durumun, Kudüs’ün Kılıcı savaşına zemin hazırlayan durumla benzer olduğunu da belirtti. 

Hamas’ın üst düzey liderlerinden Mahmud ez-Zahar, Filistin Yönetimi’ni sert bir şekilde eleştirerek İsrail rejiminin paralı askeri olmakla suçladı.

El-Alem televizyonuna konuşan Zahar, “Filistinliler arasında iki yaklaşım var. Büyük bir kısmı işgalci rejime direniyor, ancak diğer cephe, yani Filistin Yönetimi, İsrail’in paralı askeri ve rejimle ilişkilerini normalleştirdi” dedi.

Zahar, “Birinci cephe, işgalci rejimi tüm Filistin’den kovmak için her türlü fedakarlığı yapmaya hazır, ancak ikinci cephe Filistin’in kurtuluşuna inanmıyor” ifadesini kullandı.

El Fetih’in resmi makamlarının, İsrail ile güvenlik işbirliğini hala kutsal kabul ettiklerini belirten Hamas yetkilisi, bu kişilerin Gazze’deki direniş gruplarının işgal rejimine karşı askeri operasyonlarını kınadıklarını da hatırlattı.

Mahmud Zahar, güvenlik işbirliğinin bir parçası olarak, Filistin Yönetimi’nin, İsrail karşıtı operasyonlar hakkında Tel Aviv’e bilgi aktardığını da sözlerine ekledi.

Mahmud ez-Zahar, işgal altındaki Batı Şeria’daki durumun tırmanmasının, geçen yıl Kudüs’ün Kılıcı Operasyonu’na zemin hazırlayan duruma benzer olduğunu da dile getirdi. “Ancak durum büyük ölçüde değişti. Bir zamanlar Batı Şeria’nın zayıf olduğu söylenirdi, bugün Gazze’nin deneyimleri Batı Şeria’da kendini tekrar ediyor” dedi.

Direniş gruplarının işgal altındaki topraklara attığı binlerce roketin İsrail rejiminin güvenlik doktrinini nasıl batırdığını vurgulayan Zahar, Siyonist rejimi destekleyenlerin, petrol krizi nedeniyle değişen durumlarına da değindi. “Eskiden İsrail rejimini destekleyen ülkeler şimdi zayıflık ve şaşkınlık içindeler” şeklinde konuştu.