HAMAS: Mahmud Abbas, Tehditleriyle Kötü Niyetini Gösterdi

Abbas’ın tehditleri üzerine açıklama yapan Hamas sözcüsü Fevzi Burhum, bu tür tehditleri vatanın çocuklarına ve ortaklarına değil düşmana yapması gerektiğini söyledi.

Burhum yaptığı açıklamada uzlaşı çabalarını başarısız kılma, Filistin halkının birliğini ve direnişini hedef alma, Gazze halkına karşı kışkırtıcı açıklama ve tavırlarda bulunma, Filistin halkına maişetinde sıkıntı verme noktasında yapılanların ağır sonuçlarından kendisinin sorumlu olacağı konusunda bizzat Abbas’ı uyardıklarını ifade etti.

Burhum, nezih olması, oyların özgürce kullanılması ve sonuçlara saygı gösterilmesi durumunda yapılacak bir seçime girmeye hazır olduklarını hatırlattı.

ABD’de bulunan Mahmud Abbas, Washington’da Arap büyükelçileriyle yaptığı görüşmede Hamas uzlaşıyı durdurmasına karşılık daha önce görülmemiş acı adımlar atmakla tehdit ederek “Şu anda uzlaşı diye bir şey yok. Hamas yaptığından vazgeçmezse, Gazze’de onunla yaptığım her şeyi gözden geçireceğim” demişti.

ABD ve İsrail’in talepleri doğrultusunda hareket eden Abbas halkının işgal altındaki durumunu unutarak Gazze’ye karşı yaptırım tehditlerini yeniliyor.

Yeni barış görüşmesi için ABD Abbas’tan dokuz maddelik bir ödevi yerine getirmesini istiyor. Bunlardan biri, Filistin direnişini engellemek ve Hamas ile mücadele etmektir.