HAMAS’tan Lübnan’a MÜLTECİ İsteği

Hamas hareketi Tel Ez-Za’ter katliamının 41’inci yıldönümü münasebetiyle basın açıklaması yaptı.

Hamas, “12 Ağustos 1976’de meydana gelen bu elim hadise nedeniyle şehit, yaralı ve musibete duçar olmuş ailelerle dayanışma içinde olduğumuzu takdim ediyoruz. Tel Ez-Za’ter’in düştüğü gün kampta kalan sivillere yönelik katliamlar yapıldı, kamp tamamıyla yıkıldı, kampta yaşayan insanlar yerlerinden edildi” ifadesini kullandı.

Tel Ez-Za’ter’in Lübnan-Filistin halkının devrim potansiyeli olduğunu hatırlatan Hamas, kampın yıkılıp halkının sürgün edilmesinin karanlık eller aracılığıyla yapıldığını ve söz konusu kişilerin sadece işgalciye hizmet ettiğini kaydetti.

Lübnan’daki mültecilere de değinen Hamas, Lübnan’da yaşayan mültecilerin vatana dönmeyi dört gözle beklediklerini, kamplarda güven ve huzurun olmasının Lübnan’ın huzur içinde olması anlamına geldiğini, meydana gelen katliamların ise Filistin halkını özgürlük ve yurda dönüş hedefinden vazgeçiremeyeceğini ifade etti.

Katliama katılanların Filistin halkından özür dilemelerini, şehit ailelerine tazminat ödemelerini ve şehitlerini teslim etmelerini isteyen Hamas, Lübnan hükümetinden mültecilere haklarını vermesini istedi.