Hamas Liderinden Hizbullah Lideri Nasrallah’a Mektup

Hamas Siyasi Bürosu Başkanı, Hizbullah Genel Sekreterine Yüzyılın Anlaşması planı ve Batı Şeria’nın işgali hakkında bir mektup gönderdi.

İsmail Haniye, Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah’a Yüzyılın Anlaşması planı hakkında bir mektup gönderdi.

Filistin İslami Direniş Hareketi Siyasi Bürosu Başkanı bu mektupta, Yüzyılın Anlaşması ve Batı Şeria’nın işgali planının Filistin meselesi ve bölge üzerindeki tehlikelerine değindi ve bu tehlikelere karşı safların ve çabaların birleşmesi çağrısında bulundu.

Bu mektup, Hamas’ın Lübnan’daki temsilcisi Ahmed Abdülhadi liderliğindeki Hamas’tan bir heyetin ziyareti sırasında Hizbullah’ın Filistin konuları sorumlusu Hasan Habibullah’a verildi.

İki taraf, Filistin ile ilgili son durumları, bölge meselelerini ve Lübnan’daki Filistinli mültecilerin durumunu değerlendirdi.

Bu görüşmede bulunanlar Batı Şeria’nın işgal planını reddederek, bu kararın Filistinlilere saldırı olduğunu ve herkesin aynı safta bu tehlikeli planla mücadele etmesi gerektiğini vurguladı.Bu görüşmede aynı zamanda Filistin halkının bu planla mücadele gücü vurgulandı ve Arap ve İslam ülkelerinden ve dünyadaki bütün özgür insanlardan “Acil Eylem” çerçevesinde Siyonist rejimin devam eden saldırı ve işgallerini engellemeleri istendi.

Hamas temsilcisi bu görüşmede Lübnan’daki Filistinli mültecilerin durumu ile ilgili olarak, onların çok zor ekonomik durumda olduğunu ve bu nedenle bu kişilerin insani ve vatandaşlık haklarının sağlanması gerektiğini belirtti.

Abdülhadi aynı zamanda UNRWA’yı acil bir plan başlatarak Lübnan’daki Filistinli mültecilere yardım etmeye çağırdı.

Öte yandan, Hizbullah’In Filistin konuları sorumlusu, Siyonist rejimin planlarıyla mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı ve bu tür planların Filistin direnişinin ve dünyanın tüm özgür halkının desteğiyle başarılı olamayacağını söyledi ve Hizbullah’ın Lübnan’daki Filistinli mültecilerin çektiği acıları hafifletmek için çalışacağını belirtti.