Hamas Lideri: Önümüzde 3 Önemli Nokta Var!

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Katar’ın başkenti Doha’da düzenlediği basın toplantısında Filistin davasının şu sıralarda en tehlikeli süreçten geçtiğine dikkat çekerek, Filistin vatanının maruz kaldığı bu tehlike karşısında Hamas’ın üç öncelikli konuya yer verdiğini dile getirdi. Heniyye toplantıda Filistin davasıyla ilgili muhtelif meseleler hakkında da gelen basın mensuplarına bilgi verdi.

Heniyye bugün İsrail işgal rejiminin Batı Şeria’yla ilgili ilhak planının Yüzyılın Anlaşması planının bir yansıması olduğuna dikkat çekerek işgal rejiminin bu plan çerçevesinde Batı Şeria’nın Ürdün Vadisi’nin de dahil olduğu %30’luk bir kısmını ilhak etmeyi hedeflediğini belirtti.

Heniyye bu konuyla ilgili olarak şu ifadelere yer verdi: “Biz şu an bir kuantum sıçraması tehlikesi ile karşı karşıyayız. Siyonist sulta ile mücadelede tehlikeli bir gidişat söz konusu. Bu yüzden şu an karşı karşıya olduğumuz durumu işgal rejimiyle mücadele geçmişimizin en tehlikeli süreci olarak görüyoruz.”

Heniyye Hamas’ın, Filistin davasını kuşatan büyük tehlike ve Batı Şeria’yla ilgili ilhak planı karşısında esas aldığı üç öncelikli konunun ise birincisinin Filistin’in kendi evini, iç yapısını düzenlemek ve sağlıklı, sağlam temeller üzerine yapıyı yeniden inşa etmek olduğunu belirtti. Bu konuda Filistin davasının sabitelerinin yani değişmez ilkelerinin esas alınması gerektiğini ve bunun işgale karşı durma konusunda en önemli yere sahip olduğunu vurguladı. Bunun için de Oslo sayfasını sonsuza kadar kapatmak gerektiğini belirtti.

İkinci öncelikli hususun ise mücadelenin tarzıyla ilgili olduğunu bu konuda da Filistin’deki direniş hareketlerinin ortak bir proje ve yöntem belirlemesi için masaya oturmaya hazır olduklarını söyledi.

Heniyye üçüncü öncelikli hususun da Arap ve İslam dünyasıyla ilişkilerle ilgili olduğunu dile getirerek bunun iki yönden önemli olduğunu söyledi. Birinci olarak davanın Arap dünyasıyla ve İslam dünyasıyla da bağlantılı olduğunu ikinci olarak da işgal rejiminin planının bölgeyle ilgili yönlerinin olduğunu vurguladı.