HAMAS Lideri, Mladanev İle Görüştü

Hamas Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye Birleşmiş Milletler Ortadoğu Barışı Özel Temsilcisi Nickolay Mladenov ve Mısır İstihbaratı Filistin dosyası sorumlusu Ahmed Abdülhalık ile görüştü.

Mladenov’un bu sabah Beyt Hanun “Erez” Kapısı’ndan Gazze Şeridi’ne giriş yaptığı ve doğrudan Heniyye’yle görüşmeye gittiği bildirildi.

Heniyye-Mladenov görüşmesine daha sonra dün akşam Gazze’ye ulaşan Ahmed Abdülhalık’ın da katıldığı ifade edildi.

Yerel kaynaklar, Hamas’ın Gazze’deki lideri Yahya Es-Sinvar ile yardımcısı Halil El-Hayye’nin de görüşmede hazır bulunduğunu bildirdi.

Hamas liderinin Mladenov ve Abdülhalık ile yaptığı görüşme, Gazze Şeridi’nde yaşayan Filistinlilerin Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün 45’inci Cuması gösterilerine katılmak için hazırlık yaptıkları saatlerde gerçekleşti.

Hamas’ın Gazze Şeridi’ndeki lideri Yahya Es-Sinvar, dün akşam Gazze kentinde Ahmed Abdülhalık başkanlığındaki Mısır güvenlik heyetiyle bir araya geldi.

Hamas Hareketi’nden bir kaynak yaptığı açıklamada, Yahya Es-Sinvar’ın Gazze kentinin batısındaki ofisinde gerçekleşen görüşmede Mısır güvenlik heyetiyle Gazze Şeridi’nin durumunu ve Filistin sahasındaki son siyasi gelişmeleri ele aldığını bildirdi.

Mısır İstihbaratı Filistin dosyası sorumlusu Ahmed Abdülhalık başkanlığındaki güvenlik heyetinin dün ikindi saatlerinde Beyt Hanun “Erez” Kapısı’ndan geçerek Gazze’ye ulaştığı açıklandı.

Mısır güvenlik heyeti 10-11 Ocak tarihlerinde de Gazze’yi ziyaret etmiş ve Hamas Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye, Filistinli grupların ve Fetih’in liderleriyle görüşmelerde bulunmuştu.