Hamas Lideri: İsrail, Esirlere Zulmün Bedelini Ödeyecek

Hamas Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye, işgal rejiminin zindanlarında tuttuğu Filistinli esirlere yönelik cinayetlerinin bedelini ödeyeceğini ve direnişin elindeki tüm yolları kullanacağını söyledi.

Heniyye, Gazze’nin batısındaki Kızılhaç binası önünde işgal zindanlarındaki esirlere destek için düzenlenen gösteride yaptığı konuşmada, “Esirlerimizden vazgeçmeyeceğiz ve onları uzun süre demir parmaklıklar arkasında bırakmayacağız” dedi.

Filistinli direniş gruplarının esirlerin özgürlüklerine kavuşmaları ve evlerine dönmeleri için çalışma sözüne bağlı olduklarını kaydeden Heniyye, “Bubin” eylemine övgüde bulundu.

Eylemin Batı Yaka’nın sabitelere bağlı kalacağının delili olduğunu ifade eden Heniyye, esir Samir El-Arbid’in hayatından tamamen işgal rejiminin sorumlu olacağını belirtti.

İşgal güçleri Samir El-Arbid’i yaklaşık bir ay önce Ramallah yakınlarında gerçekleştirilen ve bir Yahudi yerleşimci kadının hayatını kaybettiği eylemden sorumlu tutuyor.

Esir El-Arbid’in gözaltına alındıktan sonra sorgusu sırasında ağır işkencelere maruz kaldığı ve sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine hastaneye kaldırıldığı kaydedildi.