HAMAS Lideri: İRAN Bize Silah, Para ve Teknoloji Verdi!

İslami Direniş Hareketi Hamas’ın Gazze lideri Yahya Sinvar Pazartesi günü yaptığı konuşmada, düşmanın mezhep sorunları çıkararak, Filistin meselesinin unutulması için bölgede çatışma ateşini alevlendirdiğini söyledi.

Fitne’nin Kaynağı İsrail

Yahya Sinvar şu ifadelerde bulundu: ‘Düşman, aşırılık yanlısı politikalar benimseyerek, bölgede fitne ateşini alevlendiriyor ve bunu, Filistin davasını yok etmek için kullanıyor.

Siyonistler, Riyad konferansında Başkanlarının, Kudüs’ün Siyonist rejimin başkenti olduğunu ve kimsenin buna itiraz etmediğini söylediği, Amerika hükümetini yönetiyorlar.’

Arap Rejimler İsrail İle Normalleşmede Çok İstekli

Hamas’ın Gazze lideri, bazı Arap ülkelerinin Siyonist Rejimle ilişkilerinin normalleşmesine değinerek şunları söyledi: ‘Arap liderler, 2017 yılının ortalarından beri normalleşme konusunda çok istekliydiler ve bu ülkelerle Siyonist rejim arasında görüşmeler yapıldı.’

Yahya Sinvar, Filistinliler arasındaki bölünmeye son verilmesi çağrısında bulundu ve şunları söyledi:

‘Fetih Hareketi ile Kurtuluş Hükümeti ve bazı diğer Filistinli gruplarla, bu bölünmeleri sona erdirmek için bir görüşme gerçekleştirdik ve artık diyaloğa girme zamanının geldiğini vurguladık.

Şin Bet, (Siyonist rejimin yurtiçi gizli servisi) gibi suç grupları ve teşkilatları, Filistinliler arasında birlik sağlanmasını istemiyorlar ve maalesef yerel grupların yardımı ile bunu başardılar.’

Hamas’ın Gazze lideri, Rami Hamdullah’a yapılan suikast girişimine değinerek şunları söyledi:

“Araştırmalarımız, Şin Bet’in, yerel unsurların yardımıyla, Rami Hamdullah’ı öldürmeye çalıştığını gösteriyor.

13 askeri koldan oluşan ortak bir operasyon odası kurmayı başardık ve bu oda, işgalci rejimin saldırıları karşısında durabildi.

Yüzyılın Anlaşmasını uygulama çabaları karşısında kelime birliği oluşturmayı başardık. Mısır medyasının Hamas’a ve Filistin direnişine karşı propagandalarını engellemeyi başardık.

Gazze’ye büyük katkı sağlayan Katar’la ilişkilerimizi genişlettik. Doha, Gazze’deki direniş eksenini güçlendirmeye hazırdır.”

İran, Mümkün Olan Her Yolla Yardım Etti

Hamas’ın Gazze Lideri Sinvar, İslam Ülkelerinin Filistin Direnişi ve Hamas’a karşı tutumuna dair çok önemli şu ifadeleri kullandı:

“İran bize silah ve mali yardım sağladı ve deneyimlerini bizimle paylaştı, ancak Arap kardeşlerimiz bize herhangi bir yardımda bulunmayı reddetti.

Bölgedeki Arap ülkeleri, Gazze halkına kapılarını kapattı ve Gazze’ye yardım etmek istedikleri takdirde, bunu önce Amerika ile konuşmaları gerektiğini söylediler.

Binlerce füze ve rokete ve Gazze’deki gençlerimizin yapmış olduğu yüzlerce anti-zırh füzelerine sahibiz. Yerin altında ve üstünde yüzlerce kontrol odalarımız var.  

Düşmanın savaş ve çatışma denklemlerini değiştirmesine izin vermiyoruz. Geri dönüş yürüyüşleri birçok hedefi başardı.”

Arap Rejimler, İsrail’e Kapılarını Açtı

Yahya Sinvar Arap Rejimlerinin Siyonist İsrail ile açık ilişkiler kurmada tereddüt etmediğini şu ifadelerle belirtti:

“Arap ülkeleri, Gazze halkının kanının dökülmesine rağmen, işgalcilere kapılarını açtılar ve hatta bu ülkelerde Siyonistlerin marşı okundu.

Sorunlarımızın çözülmesi karşılığına, karşı tarafa herhangi bir stratejik taviz vermeyeceğiz, aksine, işgalci rejimi Gazze halkının kuşatmasını sona erdirmeye zorlayacağız.”