Hamas Lideri: ABD’ye Karşı İran’ın Yanındayız!

Hamas Siyasi Birim Başkanı İsmail Heniyye, ABD’nin İran halkına karşı yaptırımlarının haksız olduğunu ve derhal kaldırılması gerektiğini vurgulayarak, korona virüsü karşı atılan adımlarda İran halkının yanında olduğunu ifade etti.

Hamas hareketinin resmi internet sitesinde yayınlanan bilgiye göre Hamas’ın Siyasi Birim Başkanı İsmail Heniyye, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek, komutan Hüseyin Selami, Şura Meclisi üyeleri ve İran halkından hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi.

Heniyye telefon görüşmesinde ayrıca hem Filistin topraklarında hem de diğer mülteci kamplarında bulunan Filistinlilerin korona virüsüne yakalanmaması için gereken yardımın sağlanması çağrısında bulundu.

Öte yandan İran Dışişleri Bakanı Zarif, İsmail Heniyye’nin bu yaklaşımını takdir ederek İran’la Filistin arasındaki kardeşlik dayanışması için teşekkürde bulundu ve İran Cumhuriyeti’nin Filistin halkına karşı duruşunun istikrarlı olduğunu ve Filistin direnişine stratejik destek sağlayacağını vurguladı.

Bakan ayrıca, Gazze Şeridi’ndeki kuşatmayı sona erdirmenin ve özellikle de korona salgınının yayılmasına karşı gereken önlemlerin alınması bağlamında işgal zindanlarında bulunan Filistinli esirlerin kurtarılmasının gerekli olduğunu bildirdi.