HAMAS Lideri, RUSYA’ya Neden Gidiyor?

“Eş-Şarku’l Avsat” gazetesi, Filistinli kaynaklardan edindiği bilgiler doğrultusunda, Rusya’nın Hamas ve Fetih Hareketleri arasında barış anlaşmasını gerçekleştirmek için hareket planı oluşturduğunu duyurdu. 

Kaynaklar Rusya’nın İsrail’in de aralarında bulunduğu çeşitli tarafları bu hamleden haberdar ettiğini, bu hamle ile sükunetin sağlanmasını hedeflediklerini ifade ettiler. 

Rusya Dışişleri Bakanlığının Hamas Hareketi Siyasi Büro Genel Başkanı İsmail Heniyye’yi Moskova’ya davet etmesinin bu bağlamda geliştiğini ifade eden kaynaklar, bu ziyaret için bir süredir gerekli hazırlıkların sürdürüldüğünü açıkladılar.

Heniyye’nin bu hafta sonu ya da önümüzdeki hafta başı Gazze’den ayrılarak önce Mısır’a ardından da Moskova’ya gitmesi bekleniyor. Heniyye’nin Mısır tarafından gerekli işlemlerin yapılmasını beklediği için henüz gidemediği ifade ediliyor. 

Ayrıca İsmail Heniyye’nin hareket mensuplarının da içerisinde bulunduğu bir heyete başkanlık ederek, Katar, Türkiye, Lübnan, Sudan, Kuveyt ve diğer bazı ülkelere yönelik bir dış gezi planladığı biliniyor.

Heniyye hareketin lider koltuğuna oturduğu zamandan bu yana ilk kez yurt dışına ziyaret gerçekleştirecek. Rusya geçtiğimiz ayın sonunda Filistin Devleti’nde görev yapan büyükelçisi aracılığı ile Heniye’ye davetini iletmişti. 

Rusya Hamas Hareketi’ni ilk kez davet etmiyor. Daha öncesinde Halid Meşal de çok kere davet edilmiş ve Moskova’yı ziyaret etmişti.