HAMAS Lideri, RUS Dışişleriyle Görüştü

HAMAS Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Heniyye, Rusya’nın genelde bölgedeki ve özellikle de Filistin konusundaki rolünün önemine dikkat çekerek, Rusya’nın Filistin konusundaki rolünün daima olumlu ve ileri olduğunu söyledi.

Heniyye’nin ofisinden yapılan açıklamada, Hamas Siyasi Birimi Başkanı’nın Bogdanov ile Filistin’deki son gelişmeleri konuştuğu belirtildi.

Bildiride ifade edildiğine göre, Heniyye görüşmede taraflar arasındaki ilişkilerin gelişmesini, çeşitli konularda ve yeni gelişmelerde istişarelerin sürmesini arzu ettiğini dile getirdi.

Heniyye’nin görüşmede ayrıca Hamas’ın uzlaşı ve milli birliğin sağlanması konusundaki isteğini bildirdiği, Rusya’nın rolüne övgüde bulunduğu kaydedildi.

Hamas Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye’nin 15 Ocak’ta Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmesi planlanış fakat Hamas liderlerinden Musa Ebu Merzuk ziyaretin ertelendiğini bildirmişti.