HAMAS: Kudüs’ün Kılıcı, İsrail’i Bozguna Uğrattı

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılardan önce Filistin devlet işlerini rayına oturtmak ve önemli organlarını işlevsel hale getirmek amacıyla farklı düzeylerde birçok toplantı gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, “Bu süreçte seçimlerin yapılması, tarihlerinin belirlenmesi ve mekanizmaların geliştirilmesi gibi konularda mutabık kaldık. Ancak şu ya da bu nedenle Başkan Mahmud Abbas seçimleri erteleme kararı aldı.” dedi.

Hamas lideri Heniyye, resmi ziyaret kapsamında gittiği Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta yerel basın kurumları, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin temsilcileriyle bir araya gelerek Filistin’in genel durumu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Filistin Yönetimi Başkanı Abbas’ın, Kudüs’teki halkın seçimlere katılımını güvence altına alana kadar seçimleri erteleme kararına değinen Heniyye, bu kararın, Filistin davasının önünü tıkamaya yönelik iç engellemelerin boyutlarını gözler önüne serdiğini vurguladı.

Açıklamasında Heniyye, işgalci İsrail’in, Kudüs’te hayata geçirdiği son planların, şu ana kadarkilerin en tehlikesi olduğunu belirterek, İsrail makamlarının Filistin ve özellikle Kudüs bağlamında yeni emrivakiler dayatmak istediğinin altını çizdi.

Ayrıca işgal rejiminin Kudüs’te attığı adımların, Yahudi yerleşim alanlarını genişletme, Filistin topraklarını gasp etme, Batı Şeria’yı ilhak etme, dünyanın muhtelif ülkelerindeki Filistinli mültecilerin anavatanlarına dönme haklarını engelleme ve bölgedeki yönetimlerle imzalanan normalleşme anlaşmalarını kalıcı kılma girişimleriyle yakından alakalı olduğuna dikkat çekti.

Her türlü bedeli ödemeye rağmen İsrail’in sinsi planlarına karşı mücadeleden vazgeçmeyeceklerini söyleyen Heniyye, direniş hareketlerinin, Filistin halkına yönelik saldırılara karşı koymak için yeni strateji geliştirdiği müjdesini verdi.

Heniyye, Kudüs Kılıcı Operasyonu’nun, işgalci İsrail’i bozguna uğrattığını ve onun mağlubiyetlerin en kötüsünü tattığını belirtti. Hamaslı lider, işgalcilerin, bundan sonra Filistin topraklarını ilhak edemeyeceğini ve yetki alanlarını genişletemeyeceğini vurguladı.