HAMAS’tan KATAR’ın Yardım Fonuna RED!

Hamas liderlerinden Halil el-Hayye, Katar’ın Gazze Şeridi’ne hibe olarak gönderdiği yardım fonunu reddettiklerini duyurdu.

Halil el-Hayye, Siyonist İsrail’in Gazze sınırına yakın bir yerde açılan ateşe cevap olarak, geçtiğimiz Çarşamba günü Katar’ın yeni yardımının ülkeye girişini engellemesi gibi politikaları nedeniyle, Katar’ın Gazze Şeridi’ne hibe olarak gönderdiği fonu reddettiklerini açıkladı.

İşgal Politikasına Tepki

El-Hayye yaptığı basın açıklamasında, Gazze Yeniden Yapılanma Ulusal Komitesi Başkanı ve Katar’ın Filistin Büyükelçisi Muhammed El-Emadi’ye “İsrail’in işgal politikasına cevap olarak yardımı reddettiklerini bildirdiğini”söyledi.

Katar’dan 15 Milyon Dolara RED!

Halil el-Hayye, “El-Emadi ile bugün birkaç dosya üzerinde tartıştık. Açıklamalarımızı ve hibeyi reddetme nedenimizi anladı. Gazze, şantajın bir parçası veya İsrail’in seçim tiyatrolarının bir sahnesi olmayacak”yorumunda bulundu.

Söz konusu fon, Katar’ın Gazze’ye hibe olarak gönderdiği fonun 3. taksiti olan 15 milyon dolar. Katar’ın, toplamda 90 milyon dolar olan yardım fonunu, 15’er milyon dolarlık 6 taksit halinde göndermesi ön görülüyor.