HAMAS: İsrail, IRKÇILIĞI Meşrulaştırıyor

Hamas sözcülerinden Fevzi Berhum konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yasanın Filistin varlığını ve toprakları üzerindeki tarihi hakkını tehdit ettiğini bildirdi.

Berhum, uluslararası toplumun ve bölgesel güçlerin işgal rejiminin cinayetleri karşısında sessiz kalmasının ve Amerika’nın sınırsız desteğinin işgalcileri bu tür ırkçı yasalar çıkarmaya teşvik ettiğine işaret etti.

Bu tür yasaların ve kararların gerçekte hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini bildiren Berhum, Filistin halkının toprakların gerçek sahibi olarak kalacağını belirtti.

Berhum, İsrail’in tehlikeli politikalarının Filistinlilerin birlik ve beraberliği sağlayarak acil bir ortak strateji benimsemelerini gerektirdiğini söyledi.

Hamas, Arap ve İslam ülkelerine de seslenerek işgal rejimini dizginlemelerini ve ihlallerine son verecek caydırıcı kararlar almalarını istedi.

İşgal rejimi parlamentosu Knesset, 12 saat devam eden tartışmaların ardından bu sabah erken saatlerde “Yahudi ulus devleti” yasa tasarısını kabul etti.

Yasa tasarısında işgal rejimi hukukunda boşluk olması durumunda Yahudi şeriatının esas alınması, sadece Yahudilerin girebildiği yerleşim bölgelerinin oluşturulması, Arapça’nın resmi dil olmaktan çıkarılması ve dünyadaki tüm Yahudilere İsrail’e dönme hakkı tanınması gibi maddeler bulunuyor.