HAMAS: İsrail İle Normalleşme, Filistin’i Satmak Demek!

Hamas Siyasi Birim üyesi Halil el-Hayye, Filistin Yönetimi’ni, muhtelif adlar altında işgalci İsrail ile ilişkileri normalleştirme yoluna girmesi konusunda uyardı.

Filistin İslami Direniş Hareketi’nin Hamas ileri gelen yöneticilerinden el-Hayye, Filistin Yönetimi’nin, ilhak planlarına tepki olarak sonlandırdığı İsrail ile ilişkilerini yeniden başlatması hakkında Filistin Enformasyon Merkezi’ne açıklamalarda bulundu.

30 yıldır süren İsrail ile uzlaşı çabalarının Filistinlilere hiçbir fayda sağlamadığını belirten el-Hayye, İsrail ile ilişkilerde durgun suların harekete geçirilmesinin Filistinlileri karlı çıkarmayacağına vurgu yaptı.

Filistin davası konusunda çaba gösteren tüm devlet, kurum ve kuruluşların üzerinde ittifak ettiği tutumdan yana durduklarını söyleyen el-Hayye, bölgedeki güçlerin işgal rejimiyle normalleşme masasına oturmasından endişe duyduklarını belirtti.

Ramallah’taki Filistin Yönetimi’ne, Siyonist İsrail ile ilişkileri yeniden başlatma kararından geri adım atma ve Filistin uzlaşısını gerçekleştirme çağrısında bulunan el-Hayye, İsrail ile normalleşmenin Filistin davasının tasfiyesi anlamına geldiğini bir kez daha hatırlattı.

Filistin Yönetimi, 17 Kasım’da yaptığı açıklamada, İsrail’le güvenlik iş birliğine yeniden başlayacağını bildirmişti.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, 19 Mayıs’ta, İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim merkezleri ve Ürdün Vadisi’ni “ilhak” planının ardından Filistin yönetimi ve FKÖ’nün İsrail ve ABD ile imzaladığı güvenlik dahil tüm anlaşmalardan çekildiğini açıklamıştı.