HAMAS: İSLAM Ülkeleri Harekete Geçmeli

Hamas Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye, Kudüs kentini ve Mescid-i Aksa’yı korumak için acilen harekete geçme çağrısında bulundu.

Heniyye, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 14’üncü Olağan Zirvesi’ne katılacak İİT Genel Sekreteri’ne, ülke liderlerine ve yetkililerine mesaj gönderdi.

İslam ülkeleri liderlerine gönderdiği mesajda Filistin davasının maruz kaldığı tehlikelere ve tehditlere dikkat çeken Heniyye, Siyonist terörün Batı Yaka’da, Kudüs’te ve Gazze Şeridi’nde Filistin halkını ve davasını hedef aldığını söyledi.

Amerikan yönetiminin açıkça işgal rejimi yanlısı davrandığını ve ırkçı politikalarını desteklediğini kaydeden Heniyye, ABD Başkanı Donald Trump’ın ekibindeki Kushner, Greenblatt ve Friedman üçlüsüne dikkat çekti.

Amerikalı üçlü ekibin karanlık işler çevirdiğini ve Filistin davasını tasfiyeyi hedefleyen planın propagandasını yaptıklarını belirten Heniyye, zirveye katılan liderlerden Filistin topraklarındaki işgali sona erdirecek yol haritasını inşa için ortak bir tavır ortaya koymalarını istedi.

Kudüs halkının direnişinin desteklenmesinin önemine işaret eden Heniyye, Amerika’nın “Yüzyılın Anlaşması” adı altında pazarlamaya çalıştığı tasfiye planını reddettiklerini bildirdi.

Hamas lideri, Filistin halkının haklarının pazarlık ve taviz konusu olamayacağını, Filistinlilerin bu komplonun hayata geçmesine izin vermeyeceklerini ifade etti.