Hamas: İran’dan Aldığımız Özel Füzeler İle İsrail’i Vuracağız!

Al-Akhbar gazetesi Hamas heyetinin yaptığı son İran – Tahran ziyareti hakkında önemli bilgiler verdi.

Hamas’ın önemli isimlerinden oluşan yüksek yetkili bir heyeti geçtiğimiz Temmuz ayında İslam Devrimi Lideri Ali Hameney’i ile önemli bir görüşme yaptı.

Hamas lideri al-Akhbar’a görüşme hakkında ayrıca şu açıklamalarda bulundu:

“İsrail’in 2014 yılındaki Gazze Şeridi saldırısı esnasında Direniş Ekseni ve Gazze Şeridi’ndeki fraksiyonlar arasında sahadaki gelişmeleri izlemek için yapılan günlük iletişim hiçbir zaman aksamadı. Ve o günlerde Gazze’deki örgüt liderlerine, Gazze direnişinin kırılacağının hissedilmesi durumunda Direniş gruplarının yeni bir cephe açmaya hazır oldukları söylendi. Gazze’deki yapılar şimdilik yardıma ihtiyaç duymadıkları ve uzun bir süre daha aynı miktarda günlük füze atışlarını sürdürebilecekleri cevabını verdiler. Bu son görüşmede ise ‘cepheleri birleştirme’ ve ‘kader birliği’ ilkesi Direniş Ekseninin resmi politikası olarak belirlendi.”

Bugün Gazze direnişi her zaman olduğundan daha güçlü ve çok küçük bir hata payı ile istediği hedefi vurabilecek hassas füzelere sahip. Ayetullah Hamaney son görüşmede bunu şu sözlerle vurguladı: “Geçtiğimiz yıllarda Filistinliler taşlarla mücadele ediyorlardı, fakat bugün taşlar yerine nokta atışlı füzeleri var.”

Bu niteliksel sıçrama 2014 yılındaki savaşın ardından gerçekleşti. Kassam Tugayları önderleri o tarihte Tahran’a giderek hassas isabetli roketler talep ettiler (Al-Akhbar’ın 7 Şubat 2015 tarihli baskısına bkz.). İran İslam Cumhuriyeti kendi teknolojisini Gazze’nin kalbine aktarma sözü vermişti ve bu söz çoktan yerine getirilmiş durumda. Gazze Şeridi’ndeki hassas füzelerin sayısı Kassam Tugaylarının bir sırrı olmayı sürdürüyor ve düşman gelecekteki herhangi bir savaşta bunu keşfedecek.

İran, Filistin İçin Tüm İmkanlarını Sunacak

Hamas delegasyonunun toplantısının sonunda Ayetullah Seyyid Ali Hamaney İran’ın Filistin’e desteğini tekrar vurgulayarak şunları söyledi: “Şartlar ne olursa olsun ve tüm meydan okumalara rağmen, İran İslam Cumhuriyeti Filistin’in kurtuluşuna kadar tüm imkânlarıyla Filistin halkının ve direnişinin yanında olacaktır.”

Ayetullah Hamaney bu görüşmede ayrıca “Hamas’ın Filistin hareketinin kalbinde, Filistin’in de Dünya İslami Hareketinin kalbinde yer aldığını” vurguladı.

Arabistan ve Mısır’dan Hamas’a İran Şartı

Ziyaret hakkında başka bir ilginç nokta da Hamas kaynaklarına göre Suudi Arabistan’ın delegasyonun İran’a gidişinden bir hafta önce harekete bir mektup göndererek İran ile ilişkilerini bozmasını istemesi ve aksi durumda Riyad’ın ilişkilerini bozacağını belirtmesiydi. Hamas ise verdiği cevabında teklifi reddetti ve şu mesajı iletti:

“Hamas’ın İran ile ilişkileri güçlüdür ve devam edecektir. Suudi Arabistan bu tehdidini uygularsa kaybeden taraf hareket değil kendisi olacaktır.”

Görüşmenin gerçekleşmemesini isteyen tek taraf Suudi Arabistan değildi. Mısır da Heniyye’ye İran’a gitmemesi gerektiğini söyledi ve Gazze Şeridi’nden çıkışına izin vermedi. Heniyye ise bunu reddederek ziyaret programının şarta bağlanmasını kabul etmedi ve her hangi bir dış ziyarette İran’a gitmeye kararlı olduğunu belirtti.