HAMAS: İran, Filistin’e Ön Şartsız Destek Veriyor!

Moritanya’ya giden üst düzey bir heyete başkanlık eden Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas’ın Siyasi Büro Başkanı, bu hareketin İran ve Lübnan Hizbullah’ı ile iyi ilişkileri olduğunu vurguladı.

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas’ın Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye, Moritanya yetkilileriyle yaptığı görüşmede, Hamas’ın İran ve Lübnan Hizbullah Hareketi ile ilişkilerine değindi.

İsmail Haniye konuyla ilgili olarak şu ifadelerde bulundu: ‘Doğal olarak İran ile ilişkilerimiz iyi. Hizbullah ile ilişkilerimiz de iyi ve bu ilişkiler stratejik ilişkiler çemberi içindedir.’

Konuşmasının devamında İran’ın Hamas’a verdiği desteğe değinen İsmail Haniye, İran’ın Filistin direnişine verdiği desteğin kapsamlı olduğunu belirterek, bu desteğin koşulsuz ve şartsız olduğunu söyledi.

Musa Ebu Merzuk, Halil el-Hayye, İzzet er-Raşak ve Filistin İslami Direniş Hareketi’nin bazı üyeleri de bu ziyarette İsmail Haniye’ye eşlik etti.

Filistin’in Şahap Haber Sitesi, Hamas’ın siyasi ofisi üyelerinden Musa Ebu Merzuk’tan naklen, Hamas’ın resmi yetkililer, Moritanya partileri ve halk gruplarıyla Filistin davasının tüm boyutlarını değerlendirdiği görüşmenin ardından çarşamba günü bu ülkeden ayrıldığını açıkladı.

Hamas heyeti, Pazar akşamı Fas’ın başkenti Rabat’a yaptığı beş günlük gezisini sonlandırdı. Hükümet koalisyonuna liderlik eden Fas Adalet ve Kalkınma Partisi’nin resmi daveti üzerine bu ülkeye giden Hamas heyeti, hükümet yetkilileri ve siyasi parti liderleri ile hükümet ve sivil toplum kuruluşlarının liderleriyle bir araya geldi.

Daha önce, bazı medya kaynakları Hamas’ın siyasi büro başkanının üst düzey yetkililerle görüşmek için önümüzdeki günlerde İran, Lübnan ve Türkiye’ye gideceğini açıkladı.