HAMAS Sözcüsü: İRAN Filistin ve Direnişe Destekte ÖNCÜ

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, İran Dini Lideri Seyyid Ali Hamaney’e gönderdiği mektupta, İran halkı ve Hazreti İmam Hamanei’nin direniş hareketine desteği ve yönlendirmelerinden dolayı teşekkür etti. Uzmanlar, Haniye’nin mektubunun oldukça önemli olduğuna vurgu yapıyor.

Bu bağlamda, Hamas Sözcüsü Meşir Mısri, Tesnim’e değerlendirmelerde bulundu.

Hamas’ın kıdemli üyelerinden Mısri önce Filistin İslami Direniş Hareketi’nin İran ile ilişkisi ve Hamas Lideri’nin İran Dini Lideri Seyyid Ali Hamaney’e mektubuna işaretle şöyle ifade etti:

“Bu mektupta, İran’ın Filistin meselesine desteği ve Kudüs ve Filistin’e karşı küresel komployla mücadeledeki rolünü vurgu yapıldı. Öte yandan, Trump’ın Kudüs aleyhindeki kararı, mektubunun önemini daha da arttırmıştır. Ayrıca bu mektup, İran İslam Cumhuriyeti’ne Filistin ve cesurca direnişimize destek çabalarından dolayı teşekkür mektubudur. İran, direniş ve Filistin halkının haklarını ön safta savunuyor. Hamas bu mektubu İran Dini Lideri Seyyid Ali Hamaney’e göndermekle, İran’ın Filistin’e desteğini takdir ederek, bu rolünün Siyonist düşman karşısında Filisitn halkının direnişinin arttırılması için güçlendirilmesini istemiştir.”

İran Dini Liderinin Filistin meselesine yönelik açıklamaları ve girişimleri ile ilgili olarak Hamas Sözcüsü şöyle konuştu:

“Seyyid Ali Hamaney ve İran’ın Filistin meselesine destek ve direnişi takviye etmekte öncü olduklarına inanıyorum. Filistin meselesi tüm Arap ve İslam ümmetine aittir ve herkes kendi sorumluluğunu yerine getirmeli, çünkü Filistin direnişi tüm İslam ümmeti için stratejik tehlike olan Siyonist düşmana karşı savaşıyor. İran direnişin yanında durarak, büyük rol ifa ediyor.”

Hamas’ın kıdemli üyesi Mısri sözlerinin devamında Bazı Arap yöneticilerinin Filistin ülkesine Siyonist rejim ile ilişkilerini normalleştirme yoluyla ihanet ettiğini belirterek, tüm Arap ve İslam ülkelerinin ABD Başkanı’nın Kudüs kararı ve Siyonist işgalcilerin karşısında birlik olup, durmaları gerektiğinin altını çizdi.

Filistin Özerk Teşkilatı’nın da Filistinli grupların Siyonistlere karşı mücadelesindeki engellerden biri olduğunu kaydetti.