HAMAS: İRAN, Daima FİLİSTİN’e ve DİRENİŞ’e Destek Oldu!

Hamas Siyasi Büro Şefi İsmail Heniyye, İran’ın her zaman stratejik olarak Hamas’ı ve Filistin direnişini desteklediğini bildirdi.

Heniyye, Ramullah’ta yaptığı konuşmada, Hamas’ın Mısır ile ilişkilerini geliştirme politikasının İran ile ilişkilerini geliştirme politikası ile çelişkili olmadığını belirterek, Hamas stratejisinin Arap ve İslam ülkeleri ile ilişkilerini geliştirmek olduğunu belirterek, İran ve Mısırı’ın her ikisinin de büyük ülkeler olduğunu ve bölgesel etki ve nüfuza sahip olduklarını söyledi.

Hamas’ın tüm ülkelerle ilişkisi olduğunu ve hiçbir ülke aleyhine çalışmayı istemediğini ifade eden Heniyye, Hamas’ın İran ile iyi ve üstün ilişkilerine işaretle, Hamas liderlerinin her zaman İran’a gidip ve İranlı yetkilileri ziyaret ettiklerini söyledi.

Yardımcısı El-Aruri’nin yakın zamanda İran’ı ziyaret ettiğini hatırlatan Heniyye, örgütün bazı üyelerinin de Tahran’da düzenlenen Vahdet Konferansına katıldıklarını söyledi.

Siyonistlerle ilişkilerin normalleşmesi karşısında olduklarını ifade eden Heniyye, ‘’Filistinlilerin yerlerine dönme haklarını ortadan kaldıranlar, etrafındaki Arap başkentleri bombalamak isteyen ve direnişi tehdit edenlerle ilişkilerimizi normalleştiremeyiz.‘’ dedi.

Heniyye, Siyonistlerin Gazze’de maceracılıktan kaçınmaları yönünde ikazda bulunarak, Siyonistlerin bunu yapmaması durumunda bunun bedelini ödeyeceklerini söyledi.