HAMAS: BÖLÜCÜ Hükumete Ortak Olmayacağız!

Hamas Siyasi Birimi üyelerinden Musa Ebu Merzuk, Hamas’ın her türlü ulusal mirastan yoksun olan ve bölünmüşlük halini kökleştiren Vichy hükümetine katılmayacağını söyledi.

Ebu Merzuk sosyal paylaşım sitelerinden Twitter’daki hesabında yaptığı değerlendirmede, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) üyesi grupların kuracağı hükümete Hamas’ı davet etmeme konusunda Fetih liderlerinin yaptığı açıklamaları eleştirdi.

“Bu hükümet Yüzyılın Anlaşması’nın tamamlanması için zemin hazırlayacak” diyen Ebu Merzuk, Filistin topraklarının yüzde 78’inden vazgeçen ve toprak değişimini kabul edenlerin Batı Yaka’nın yüzde 90’ından taviz vermeyi de kabul edeceklerini söyledi.

Hamas Hareketi Arap ve İslam Ülkeleriyle İlişkiler Ofisi üyesi Sami Ebu Zuhri de dün Twitter hesabında yaptığı açıklamada, seçimleri kaybeden Fetih’in hükümet kurma hakkı olmadığını ifade etti.

Ebu Zuhri, Fetih’in yaptığının hükümete el koyma ve demokrasiye darbe halinin yansıması olduğunu dile getirdi.

Fetih Hareketi Merkez Kurulu’nun yeni bir hükümet kurulması tavsiyesinden sonra Rami El-Hamdallah başkanlığındaki hükümet önceki gün istifasını Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’a sunmuştu.

Fetih Hareketi Merkez Kurulu Pazar günkü toplantısında Hamas ve İslami Cihad gibi hareketler hariç Filistin Kurtuluş Örgütü üyesi grupların ve bağımsız şahsiyetlerin katılımıyla yeni bir hükümet kurulması yönünde tavsiye kararı almıştı.