HAMAS ve HİZBULLAH’tan Venezuela – MADURO’ya Destek!

Hamas ve Hizbullah’tan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya yönelik darbe girişimine kınama mesajları geldi.

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya yönelik darbe girişimini kınadı.

Hareket tarafından yapılan yazılı açıklamada, darbe girişimi ve ABD’nin Venezuela’nın iç işlerine açıkça müdahalesi kınandı.

Açıklamada, söz konusu müdahalenin, ABD’nin dünya halklarına ve onların seçimlerine karşı düşmanca politikalarının bir devamı olduğu ve bunun dünya barış ve güvenliğini tehdit ettiği kaydedildi.

Hamas’ın açıklamasında, komplolara karşı direnen Venezuela halkı ile Filistin meselesine koşulsuz destek veren Venezuela hükümeti övüldü.

Hizbullah’a ait El-Menar televizyonunun internet sitesinde yayımlanan açıklamada da, “Venezuela’daki meşru yönetime karşı ABD’nin desteklediği ve arkasında durduğu darbe girişimini kınıyoruz. ABD iradesine boyun eğen bir dizi tanıma açıklamaları darbecilere meşruiyet kazandıramaz.” ifadesine yer verildi.

Hizbullah’ın, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve seçilmiş hükumetin yanında olduğu belirtilen açıklamada, ABD’nin müdahale hedefinin, iddia ettiği gibi demokrasi ve özgürlüğü savunmak olmadığına dikkat çekildi.

ABD’nin, Venezuela’nın zenginliği ile geleceğini kontrol altına alma amacı taşıdığı vurgulanan açıklamada, ABD’nin ayrıca kendi hegemonyasına karşı çıkan ülkelerin siyasi tercihlerini cezalandırdığı kaydedildi.

Çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, muhaliflerin mitinginde kendisini geçici devlet başkanı ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmıştı.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise başkent Caracas’taki Devlet Başkanlığı Sarayı Miraflores’in balkonundan binlerce Venezuelalıya seslenmiş, ABD ile tüm ilişkileri kestiğini ve bu ülkenin diplomatlarına Venezuela’yı terk etmeleri için 72 saat süre tanıdığını açıklamıştı.