HAMAS Heyeti RUSYA Dışişleri İle Görüştü

HAMAS lider kadrosundan Dr. Musa Ebu Merzuk başkanlığında bir heyet dün Rusya Dış İşleri Bakan Yardımcısı ve Rusya Devlet Başkanı’nın Ortadoğu ve Afrika Ülkeleri Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov ile görüştü.

Görüşmede Rusya’nın Doha Büyükelçisi Nur Muhammed Holov da yer aldı.

İçinde Hamas’ın Siyasi Birim üyelerinden İzzet Er-Reşak’ın da bulunduğu Hamas heyeti Bogdanov’a Filistin davasıyla ilgili yeni siyasi değişiklikler hakkında bilgi verdi.

Hamas heyeti Filistin’deki sekiz direniş grubunun Filistin içindeki bölünmüşlüğün son bulması için yaptığı girişim karşısındaki tutumu hakkında bilgi verdi ve bu girişimi son derecede olumlu bulduğunu; Filistin içindeki bölünmüşlüğe son verme amaçlı her girişime olumlu yaklaştıklarını dile getirdi.

Hamas heyeti hareketin seçim konusundaki tutumunun da uyumlu bir tutum olduğunu ve kapsamlı ve eş zamanlı seçim yapılmasının Filistin’in genel tavrına uygun olacağını dile getirdi.

Heyet, Büyük Dönüş Yürüyüşü ile ilgili gelişmelerden de söz ederek Gazze bölgesine uygulanan ablukanın devam etmesinden dolayı bu bölgedeki halkın büyük bir kriz yaşamakta olduğuna dikkat çekti.

Rus yetkili Bogdanov da, ülkesinin Filistin halkına yönelik desteğini tekrarlarken, Rusya’nın Filistinli gruplar arasında milli bir uzlaşının sağlanması için yardıma hazır olduğunu çünkü bu meselenin Filistin halkının bir isteği olduğunu söyledi.