ÜST Düzey HAMAS Heyeti RUSYA’ya Gidiyor

İslamî Direniş Hareketi Hamas Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye’nin hareketten üst düzey bir heyete başkanlık ederek önümüzdeki hafta önce Kahire’ye, ardından da Moskova’ya gideceği belirtildi.

Heniyye’nin beraberindeki heyetle birlikte 17 Aralık’ta yapacağı Moskova ziyaretinden önce Kahire’ye gideceği de iddia edildi.

Kaynaklar verdiği bilgide, Hamas lideri Heniyye’nin başkanlık edeceği heyette, Hamas’ın Siyasi Birimi Başkan Yardımcısı Salih El-Aruri, hareketin dışarıdaki lideri Mahir Salah, hareketin Gazze lideri Yahya Es-Sinvar ve hareketin Siyasi Birimi üyesi Musa Ebu Merzuk’un yer alacağını ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Moskova’yı ziyaret etmesi için Hamas Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye’ye resmi davet göndermişti.

Daveti, Rusya Federasyonu’nun Filistin Büyükelçisi Haydar Reşid Gazze’de Heniyye ile yaptığı görüşmede iletmişti.

Hamas Siyasi Birimi üyesi Basim Naim daha önce yaptığı açıklamada, İsmail Heniyye’nin Rusya’nın resmi daveti üzerine Moskova’ya gideceğini, ziyareti esnasında görüşeceği Rus yetkililerle ikili ilişkileri, Filistin’deki durumu ve Filistin’de yaşanan gelişmeleri ele alacağını ifade etti.

Naim açıklamasında görüşmede ayrıca Gazze’deki insani kriz, ateşkesin pekiştirilmesi ve Filistin uzlaşısı gibi dosyaların da ele alınacağını belirtti.