HAMAS Heyetinin AFRİKA Temasları Sürüyor

Heyet ziyarette iktidardaki partinin parlamento grubu başkanına ve üyelerine Filistin sahasındaki gelişmeleri, Kudüs ve Batı Yaka’da yaşanan Yahudileştirme çabalarını ve projelerini anlattı.

Mahmud Ez-Zehhar’ın başkanlık ettiği heyette milletvekili Mervan Ebu Ras, Muhammed Ferac El-Ğül ve Muşir El-Mısri yer alıyor.

Filistinli parlamenter heyetinin Güney Afrika’yı ziyaret etmesinden son derece memnun olduklarını belirten Mthembu, ülkesinin Filistin halkının özgürlük hakkını ve işgalden kurtulma çabasını desteklediğini, parti olarak da Siyonistlerin Filistin halkına yönelik tutumunu reddettiklerini söyledi.

Diğer taraftan Güney Afrika’da iktidardaki Ulusal Parti’nin Filistinli parlamenter heyetini davet etmesinden memnuniyet duyduklarını belirten heyet, parti mensuplarına Filistin davasını, Kudüs ve Batı Yaka’nın maruz kaldığı Yahudileştirme ve yerleşim istilasını, Siyonistlerin Gazze sınırında yapılan barışçıl gösterilere yönelik saldırı ve cinayetlerini anlatarak, Gazze halkına yönelik abluka ile ilgili ayrıntılı bilgiler verdi.

Görüşmede söz alan Muşir El-Mısri Güney Afrika devletinden işgal rejiminin uluslararası mahkemelerde yargılanması için çaba göstermesini isteyerek, bu aşamada işgalciyi boykot etmenin çok önemli olduğunu, bu konuda Ulusal Parti’nin gösterdiği tutumu takdirle karşıladıklarını söyledi.

Ulusal Parti temsilcisi Mthembu da yaptığı konuşmada ülkesinin işgal rejimindeki temsil statüsünü düşüreceğini, ardından ilişkileri tamamen keseceğini ifade etti.