HAMAS: Hamdallah, FİLİSTİN’i Yönetme Ehliyetini Yitirdi

Burhum El-Hamdallah hükümetinin yayınladığı bildirinin ardından yaptığı açıklamada, “El-Hamdallah hükümeti Gazze’ye uygulanan ablukadaki temel rolünü gizlemeye çalışıyor” dedi.

El-Hamdallah hükümetinin Gazze halkına işkence etmekten zevk aldığını ve işgal rejimini ablukayı sürdürmesi yönünde kışkırttığını söyleyen Burhum, hükümetin Gazze Şeridi’ndeki sorunlara çözüm bulma girişimlerine de sorumsuzca yaklaştığını belirtti.

Burhum, El-Hamdallah hükümetinin Gazze Şeridi’ndeki santrale Katar’ın satın aldığı yakıtı taşıyacak şirketleri tehdit etmesinin işgal rejiminin planlarına karşı Filistin halkının direnişine darbe vurmadaki rolünün en büyük kanıtı olduğunu söyledi.

Hamas sözcüsü, El-Hamdallah hükümetinin milli olmaktan çıktığını ve Filistin halkını yönetme ehliyetini kaybettiğini ifade etti.

Filistin halkına hizmet edecek ve tüm görevlerini yerine getirecek bir milli hükümet kurulması çağrısında bulunan Burhum, bunun en iyi çözüm olduğunu söyledi.

El-Hamdallah hükümeti, Birleşmiş Milletler gözetiminde bugün Gazze Şeridi’ne yakıt girmeye başlamasına karşı çıkarak, Gazze’ye yapılacak yardımların Ramallah’taki hükümet aracılığıyla yapılması gerektiğini ileri sürdü.