Hamas: Halkımız Toprağa ve Vatana Bağlı!

Hamas, İsrail’in Gazze Şeridi sakinlerini göçe teşvik edeceğine dair bugün (20 Ağustos Salı) medyada yer alan haberleri değerlendirdi.

Hamas sözcülerinden Hazım Kasım, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Filistin halkının topraklarını terkedip gitmesinin Siyonistlerin eskiden beri hayalleri olduğunu söyledi.

Kasım, işgal güçlerinin Filistinlileri topraklarından göçe zorlamak amacıyla birçok katliam işlediğini, Filistin’in halkı olmayan topraklar olduğu yalanını ileri sürdüğünü ifade etti.

Filistin halkının tarih boyunca topraklarına bağlılığını ve bu uğurda fedakarlığa hazır olduğunu birçok kez ispat ettiğini belirten Kasım, topraklarını terketmek için değil geri almak için birçok şehit verdiğini hatırlattı.

Hamas sözcüsü, “Biz, diğer Filistinli gruplarla birlikte halkımızın direnişini güçlendirmek, Filistin topraklarını geri almak ve dağınık haldeki mültecilerin topraklarına geri dönüşünü sağlamak için mücadele ediyoruz” dedi.

Filistin halkının topraklarını bırakıp göç etmesinden bahsedemeyeceklerini kaydeden Kasım, bu tür kuruntuların pratikte karşılığı olmadığını söyledi.

Kasım, Gazze Şeridi’nin abluka ve savaşlar sebebiyle boğucu bir insani kriz yaşadığına ve buna rağmen Gazzelilerin topraklarını terketmek istemediklerine dikkat çekti.

Gazze Şeridi’nde 12 yıldır süren abluka ve Filistin Yönetimi’nin yaptırımları sebebiyle koşulların çok zor olduğunu belirten Kasım, Arap ve İslam ülkelerini Gazze halkına destek olmaya davet etti.

Hamas sözcüsü, Filistin halkının topraklarını terketmeyeceğine ve ablukayı kırmak için mücadeleyi sürdüreceğine inandıklarını söyledi.