Hamas: Halkımız, İsrail’e Kendi Şartlarını Zorluyor!

Hamas yaptığı açıklamada, işgal yönetiminin Gazze termik santraline sağlanan yakıtın miktarını azaltmasına dikkat çekerek Filistin halkının işgal yönetimini ateşkes şartlarına uymaya zorlamak için güç yetirebileceğini söyledi.

Hamas sözcüsü Abdüllatif El-Kanu’ yaptığı basın açıklamasında işgal yönetiminin Gazze termik santraline sağlanan yakıt miktarını azaltma kararı almasının kabul edilmesi mümkün olmayan baskıcı bir hareket olduğunu dile getirdi.

El-Kanu’, işgal yönetiminin bu tür kararlar almasının aslında kendi içindeki sorunları dışarıya taşıma amaçlı ve seçim öncesi hazırlık niteliğinde bir hareket olduğuna dikkat çekti.

El-Kanu’ işgal yönetiminin Filistin halkına baskı siyasetinin ve toplu cezalandırmalara devam etmesinin sonuç vermeyeceğini ve tersi sonuçlara neden olacağını belirtti.

Hamas sözcüsü aracılardan işgal yönetiminin kabul ettiği şartlara uymasını sağlamalarını isteyerek Filistin halkının Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü etkinliklerine devam edeceğini vurguladı.

İşgal yönetimi bugün aldığı bir kararla Gazze termik santraline sağlanan yakıtın miktarının yüzde elli oranında azaltılacağını bildirmişti. İşgal yönetiminin 13 yıldan beridir devam eden ablukasında özellikle elektriklerin ve elektrik üreten santrallere yakıtların çok kısıtlı verilmesi sebebiyle Gazze bölgesinde büyük bir elektrik sorunu yaşanıyor.