HAMAS Girişimiyle, MISIR’da Tutuklu 3 GAZZELİ Sebest

Hamas’ın gayretleri sonucunda, Mısır yönetimi aylar önce Rafah kara kapısından geçtikleri sırada tutukladığı, Gazze bölgesi ahalisinden üç Filistinliyi akşam saatlerinde serbest bıraktı.

Yerel kaynakların verdiği bilgilere göre Mısır yönetimi hapishanelerinde tuttuğu bu üç Filistinlinin Gazze bölgesine geçmelerine izin verdi. Bu kişilerin üniversitede doçent olarak görev yapan Eymen Meliha ile Muhammed Gays ve Husam Ebu Vatife olduğu bildirildi.

Verilen bilgilere göre söz konusu üç Filistinli, Hamas mensubu milletvekillerinden oluşan bir heyetle birlikte Rafah sınır kapısından Gazze tarafına geçti. Hamas Siyasi Birim Başkanı İsmail Heniyye de serbest bırakılanları ve ailelerini Şati Mülteci Kampı’ndaki evinde karşıladı. Heniyye serbest bırakılanları ve ailelerini bu sevindirici gelişmeden dolayı kutladı.

Konuyla ilgili haberde Hamas’ın bu kişilerin serbest bırakılması için büyük çabalar sarf ettiğine dikkat çekildi. İsmail Heniyye’nin ofisinden yapılan açıklamada bu kişilerin serbest bırakılması için Hamas liderlerinden Ruhi Muştehi’nin büyük emeği olduğuna dikkat çekildi.