HAMAS: Gazze’yi Dışlayan Hükumet İŞLEMEZ!

Hamas; İştiye hükümetinin oluşturulması için yapılan istişarelerin ulusal çapta ve sorumluca olmadığını dile getirdi.

Hamas adına açıklama yapan Abdullatif El-Kanu’ yaptığı açıklamada istişarelerin sadece bazı gruplarla, ilgi çekmek amacıyla ve tamamen şekli olarak yapıldığını, bunun da bazı istifalara ve liderleri arasındaki ihtilafların artmasına neden olduğunu dile getirdi.

El-Kanu’ açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Beklenen hükümet daha fazla çıkmazlara sahne olacak. Filistinli vatandaşın ihtiyaçlarına cevap veremeyecek ve halkımızın tümünü temsil edemeyecek.”

El-Kanu’, oluşturulmasında Fetih örgütüyle birlikte sadece bazı küçük sol grupların yer aldığı gelecek hükümetin, Filistin davasının karşı karşıya olduğu sorunlarla mücadele performansı göstermekten aciz olacağını ifade etti.

El-Kanu’, Filistinli grupların geniş çaplı bir kesiminin bu hükümeti boykot etmesinin onun Fetih boyasıyla boyanmasından, ulusal çaplı olmamasından ve Gazze’yi daha fazla dışlamasından kaynaklandığını vurguladı.

Hamas ulusal bir itifak çerçevesinde kurulmayacak hükümete karşı olduğunu, Filistinli gruplar arasında Mısır gözetiminde 2005 ve 2011’de imzalanan anlaşmalar çerçevesinde oluşturulacak bir ittifak hükümetine katılmaya ise hazır olduğunu dile getirdi.