Hamas: Gazze’yi DİRENİŞİN KALESİ YAPALIM

Hamas liderlerinden Usame Hamdan yaptığı açıklamada, değindiği birinci stratejinin direniş için sağlam bir kale olan Gazze’nin güçlendirilmesi, bunun için de buradaki direnişin her türlü askeri imkânlarla donatılması ve halkın direnişini artıracak güçlendirecek imkânların verilmesi olduğunu belirtti.

İkinci stratejinin direniş zemini üzerinde Kudüs ve Batı Yaka’da safların birleştirilmesi, Kudüs’ü kurtarmak için işgale karşı direnişin artırılması, Yahudi yerleşimcilere karşı durulup onların kovulması, işgal rejimini tanımanın reddedilmesi, Filistin halkının hak ve hukuku konusunda pazarlık yapmaktan uzak durulması şeklinde kendini göstermesi gerektiğini ifade etti.

Hamdan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Barış görüşmelerinin bir şey kazandırdığını zannedenler veya Amerika’nın Filistin halkının hak ve hukuku konusunda bir şeyler verdiğini zannedenler iki seçenekle karşı karşıyadır:

Birincisi, bunu düşünenlerin bir an önce Filistin halkına dönmeleri, onun asil seçeneği olan direnişi esas almaları, bu halka hiçbir zaman hizmet etmeyen süreci sonlandırmaları.

İkinci seçenek ise, hayal kurmaya devam etmeleridir. Bu durumda Filistin halkı yeni başarısız tecrübeler karşısında susmayacaktır.”

Hamas’ın direniş programı çerçevesinde Filistinli tüm çevrelere elini uzattığını belirten Hamdan, özgürlük ve dönüş için direnişin üst tabela olduğunu hazırlattı.