HAMAS: Gazze’de Yeniden Ateşkes Sağlandı

Hamas’ın Gazze Sorumlusu Yahya Sinvar’ın basın ofisi tarafından yapılan açıklamada, bölgedeki gerginliğin azaltılması ve İsrail’in saldırgan tavrına son vermek için abluka altındaki Gazze Şeridi’nde ateşkes sağlandığını duyurdu.

Hamas liderinin basın ofisi tarafından konu hakkında yapılan yazılı açıklamada, “Katar Büyükelçisi ve Gazze’yi Yeniden İmar Komitesi Başkanı Muhammed el-İmadi’nin son halkasını oluşturduğu bir takım görüşmeler neticesinde gerilimin kontrol altına alınması ve İsrail’in Gazze halkına yönelik saldırılarının sonlandırılması konularından anlaşma sağlandı.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, “Bu kapsamda Gazze Şeridi’ndeki halkımıza hizmet edecek ve aynı şekilde maruz kaldığı koronavirüs salgınına karşı halkımızın rahata kavuşmasında katkı sağlayacak bazı projeler açıklanacak. Bu sayede her şeyin korona öncesi duruma dönmesi mümkün olacaktır.” denildi.

Gazze halkına verdiği destekten ötürü Katar’a teşekkür edilen söz konusu açıklamada, Filistin halkı başta olmak üzere bütün İslam âlemi için de dua edildi.

Diğer taraftan konuya ilişkin bir açıklamada el-İmadi’den geldi. Muhammed el-İmadi yaptığı açıklamada, geçen haftadan bu yana İsrail ve Gazze’de taraflar arasında ateşkese varılması için gerçekleştirdiği bir dizi görüşmenin sonuç itibariyle başarılı olduğunu duyurdu.

İsrail, 12 Ağustos’tan itibaren bölgeye akaryakıt girişini kesmiş, Gazze Şeridi’ndeki Elektrik Dağıtım Şirketi de bu nedenle 18 Ağustos’ta bölgedeki tek elektrik santralinde üretimin durduğunu açıklamıştı.

İsrail ayrıca abluka altındaki Gazze Şeridi’nden sınır bölgelerindeki Yahudi yerleşim birimlerine yanan balonlar ve roketlerin gönderilmeye devam ettiği gerekçesiyle Filistinli balıkçıların avlanmasını da yasaklamıştı.