Hamas: Gazze’de Korona İçin Büyük Mücadele Veriliyor

Hamas Siyasi Birim Üyesi Musa Ebu Merzuk, Gazze Şeridi’nde çok kısıtlı imkânlarla bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüse karşı müthiş bir mücadele verdiklerini ve gerekli önlemleri aldıklarını belirtti.

Gazze’deki sağlık sisteminin yetersizliğine ve nüfusun geçim sıkıntısı yaşadığına dikkat çeken Ebu Merzuk, “Bu nedenle bu aşamada yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Gazze’ye gelmesini engellemeyi amaçlayan önleyici tedbirlere odaklanıyor ve bu bağlamda büyük bir mücadele veriyoruz” dedi.

Hamas’ın önde gelen liderlerinden Ebu Merzuk yaptığı açıklamada, gelişmiş ülkelerin sağlık sistemlerinin virüsle mücadelede başarılı olamadıklarını belirterek, salgın krizinin uzayacağını ifade etti.

Gazze nüfusunun yarısından fazlasının açlık sınırı altında yaşam mücadelesi verdiğini söyleyen Ebu Merzuk, “Vatandaşlarımızın büyük bir kısmının günlük kazandıkları yevmiyeyle hayatlarını sürdürdüğünü göz önünde bulundurursak alacağımız tedbirler sınırlıdır. Atacağımız adımlar ekonomik ve sosyal krizlere neden olmamalıdır” şeklinde konuştu.

Ebu Merzuk sözlerine şöyle devam etti, “Bu durum bizi, meydana gelebilecek her türlü senaryoya karşı planlı ve ölçülü adımlar atmaya sürükledi. Korona tedbirleri kapsamında gerekli durumlarda karantinaya alma, sosyal izolasyonu uygulama ve yurtdışından gelen herkesi test etmek için kardeşlerimiz, dostlarımız ve Birleşmiş Milletler ile iletişim kurarak en kötü durumlardan kaçınmak için çaba gösteriyoruz.”

Ebu Merzuk, haksız eleştiri ve kötü yorum zamanı olmadığına bilakis birlik zamanı olduğuna işaret ederek bütün Filistinlileri alınan tedbirlere destek vermeye davet etti.

Gazze Şeridi’nin, İsrail’in siyasi ve ekonomi ablukası altında bulunduğunu hatırlatan Ebu Merzuk, “koronavirüsü süreci, sağlık alanındaki sorunlar başta olmak üzere bütün sıkıntılardan kurtulmak için büyük bir fırsattır. Söz konusu fırsatı iyi değerlendirerek Filistin halkımızın umutlarını gerçekleştirmenin zamanı gelmiştir.” ifadelerini kullandı.

Hamas’ın, Birleşmiş Milletler (BM) Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov ile gerçekleştirdiği görüşmeye de değinen Ebu Merzuk, “Abluka altındaki Gazze Şeridi, İsrail tarafından işgal edilen Batı Şeria ve mülteci kamplarında zor şartlarda yaşama mecbur bırakılan Filistinlilerin genel durumu hakkında görüş alış verişi yapıldığını” ifade etti.

Ebu Merzuk yapılan görüşmede Hamas’ın Mladenov ‘a, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Filistin’de yayılmasının önüne geçilmesi konusunda bütün tarafların Filistin halkına karşı yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini ilettiğini belirtti.