HAMAS: Gazze’deki Sıkıntılardan ABBAS Yönetimi Sorumlu

Hamas sözcülerinden Fevzi Burhum, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’nin içinde bulunduğu kötü durumdan Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın ve Rami El-Hamdallah hükümetini sorumlu olduğunu söyledi.

Burhum, Gazze Şeridi’nde krizin hayatın her alanını etkilediğini ifade ederek, özellikle sağlık hizmetlerinin tamamen çökmek üzere olduğunu bildirdi.

Bu durumun hükümetin görevlerini yerine getirmemesinden kaynaklandığına işaret eden Burhum, Gazze Şeridi’ne uygulanan yaptırımların devam ettiğini hatırlattı.

Gazze Şeridi’ne uygulanan yaptırımların devam etmesi için hiçbir gerekçe olmadığını kaydeden Burhum, milli, insani ve ahlaki görevin Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın ve hükümetin sorumluluklarını yerine getirmelerini gerektirdiğini söyledi.

Hamas hareketi geçen Eylül ayında Gazze’deki Hükümet İdare Komitesi’ni feshetmesine ve Gazze Şeridi’nin yönetimini Rami El-Hamdallah başkanlığındaki hükümete teslim etmesine rağmen Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın Gazze Şeridi’ne uyguladığı yaptırımlar hâlâ kaldırılmadı.