Hamas: Gazze, Asla Ablukaya Teslim Olmaz!

Hamas Siyasi Birimi Eski Başkanı Halid Meşal, İsrail’in tüm Filistinlilere uyguladığı ablukaya rağmen Filistin halkının kendi silahını ve füzesini yaptığını, karar verme iradesine sahip olduğunu ifade etti.

Meşal, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da düzenlenen mini İslam zirvesinde yaptığı “Hamas Hareketi Deneyimi Işığında Siyasetin Kalkınmadaki Rolü” başlıklı konuşmada, Gazze Şeridi’nin teslim olmama kararı aldığını ve İsrail’in Gazze’ye boyun eğdiremeyeceğini söyledi.

Filistin halkının işgale karşı direndiğini ve işgal rejimiyle ekonomik barışı reddettiğini belirten Meşal, ekonomiye sahip olanın siyasi karara da sahip olacağını ifade etti.

İşgalin halklara gerçek kalkınma sunmadığını belirten Meşal, Filistin halkının refah peşinde olmadığını, bilakis onurlu bir yaşam istediğini bildirdi.

Filistin’in önceliğinin işgale karşı direniş olduğunu kaydeden Meşal, Filistinli kadınların direnişe verdiği desteğe de övgüde bulundu.

Filistin’de okuma yazma bilmeme oranının sıfıra yakın olduğunu ifade eden Meşal, Filistinli bir babanın en iyi yatırımının çocuklarını okutmak olduğunu söyledi.

Meşal, İslam ümmetinin Filistin halkına verdiği desteğin önemine dikkat çekerek, şartlı destekleri kabul etmediklerini açıkladı.