HAMAS’ın FÜZE Gücü, İSRAİL’de Büyük KORKU

Uluslararası güvenlik politikası uzmanı Dr. Ofer İsraeli, İsrail’in Hamas’ın söz konusu füzelere erişiminden duyduğu tedirginliğini dile getirdi.

İsrail Defence’in haberine göre Siyonist uzman, İsrail’i tehdit eden birçok tehlikeye değindi. Hamas’ın elindeki füzeler küçük olmalarına rağmen büyük tahribata yol açabiliyor ve elde edilmesi de 300-400 dolar gibi oldukça az bir maliyete tekabül ediyor.

İsraeli şunları da ifade etti: Bu füzelerin tahrip gücü oldukça fazla, öyle ki fırlatılmalarından sonra bölge sakinleri sığınaklara gitmek için fırsat bile bulamazlar ve aktarılan raporlara göre HAMAS, Gazze’de bu özellikleri taşıyan veya Gazze civarındaki yerleşim yerlerini hedef alabilecek benzer özellikte olan onlarca füzeye sahip.

Siyonist uzman açıklamalarına şu şekilde devam etti: Büyük bir tehdit olan ve güç dengesini de alt üst edebilecek olan füzelere karşı konulmalıdır. Zira bu füzeler oldukça yüksek tahrip gücüne sahip olmanın yanında çatışmalarda Gazze civarındaki yerleşke sakinlerinden birçoğunun da yaralanmasına sebep olmaktadır. Aynı şekilde bu füzelerin kullanılması olumsuz propagandalara da sebep olacaktır. Hizbullah ile HAMAS, İsrail’in caydırıcılık gücüne zarar veren tahrip gücü yüksek bu füzeler vasıtasıyla medya savaşında galip geleceklerdir.

Siyonist uzman ayrıca şu hususu da vurguladı: İsrail’in siyasî ve askerî liderleri, adı geçen füzeleri, kısa menzilli olmaları nedeniyle Demir kubbenin egale edememiş olmasına karşılık, bu ve benzeri füzelerin tehdit gücünü hâlâ dahi idrak edebilmiş değiller. Ayrıca HAMAS ile gelecekte yaşanacak savaşta, bu füze tehdidi karşısında tek çözüm yolu da Gazze civarındaki yerleşim yerlerini tahliye etmektir.