HAMAS, Friedman’a Karşı DİRENİŞ Çağrısı Yaptı

Hamas sözcüsü Hazım Kasım, ABD’nin İsrail büyükelçisi David Friedman’ın, İsrail’in Batı Yaka’nın bir kısmını ilhak etme hakkının olduğuna dair açıklamasının Filistin halkına yönelik düşmanca tutuma ABD’nin ne kadar derince bir ortaklığının olduğunu ve Filistin davasının temel unsurlarını nasıl hedef aldığını gözler önüne serdiğini dile getirdi.

Kasım yaptığı açıklamada Friedman’ın açıklamalarının İsrail’in aşırı siyonist sağ kesiminin tutumuyla örtüştüğüne ve ABD’nin Arap kesiminin bütün tavırlarını ne derece basite aldığını ortaya koyduğunu ifade etti.

Kasım, ABD’nin Filistin davasını tamamen tasfiye etme yönündeki siyasetinin bir bölümünü açığa çıkaran bu açıklamalar karşısında birlik içinde hareket edilmesi gerektiğini, Filistin Yönetimi’nin de Yüzyılın Anlaşması planı karşısında bekleme dairesinden çıkarak bu plana karşı tavır koymayı seçmesi gerektiğini söyledi.

Kasım, bu aşamada en çok hedef alınanın Batı Yaka olduğunun gözönünde bulundurulması gerektiğini hatırlatarak burada direniş elinin yükseltilmesi ve işgal yönetimiyle de güvenlik işbirliğinin sonlandırılması çağrısı yaptı.

ABD Büyükelçisi David Friedman, İsrail’in Batı Yaka’nın bir bölümünü ilhak etme hakkının olduğunu ve bölgenin başarısız bir devlete ihtiyacının olmadığını iddia etmişti.