HAMAS: Filistin’in Kurtuluşu, Silahlı Direniş İle Olacak

Hamas Hareketi liderlerinden Mahmut Zehar, yeni prensiplere uygun olarak Filistin’in gerçek kurtuluşu için Gazze’yi silahlarla özgürleştirecek bir program gibi bir planın geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Hamas Hareketi liderlerinden Mahmut Zehar, bu ülkenin bütün halkının Filistin’in kurtuluşu çerçevesinde birleşmesi gerektiğini belirtti.

Mahmut Zehar şu ifadelerde bulundu: ‘Hamas, yeni ilke ve mekanizmalar geliştirmek için Fetih Hareketi ve Filistin Yönetimi ile kenetlenmek istemektedir.’

Filistinli bu yetkili, Filistin Kurtuluş Örgütü’nün asıl hedefini belirlemesi ve Oslo Anlaşması’nın kaldırılması talebinde bulunarak şunları söyledi: ‘Bugün, daha önce Gazze’de uygulanan Batı Şeria’da uygulanan aynı modeli uygulamalıyız.’

Mahmut Zehar, dünyadaki özgürlerin Filistin meselesini desteklemesi gerektiğini belirterek şu ifadelerde bulundu: “Yeni ilkelere göre, Filistin ‘in gerçek kurtuluşu için, Gazze’yi silahla kurtaran plan gibi bir plan geliştirmeliyiz. Siyonist rejim, ABD’nin Yüzyılın Anlaşması adı verilen barış planını uygulamak için Batı Şeria’nın% 30’unu işgal etmeyi amaçlıyor. Bu bağlamda, Hamas siyasi bürosu başkan yardımcısı Salih al-Aruri ve Fetih Merkez Komitesi Genel Sekreteri Cebrail el-Rajob Perşembe günü Siyonist rejimle mücadele etmek için bir araya geldi.”

Filistin Fetih Hareketi Merkez Komitesinin bir üyesi olan Abbas Zaki, toplantının Filistinli gruplar arasında uzlaşma ve sonuç olarak Filistin’in iç durumunun çözülmesi için bir fırsat penceresi olduğunu söyledi.

Zaki ayrıca, Siyonistlerin Batı Şeria’nın büyük bölümlerini işgal etme planıyla mücadele etmek için halk direnişlerinin kullanılması gerektiğini vurguladı ve Fetih Hareketi’nin, Batı Şeria’da Hamas da dahil olmak üzere herkesin katılımıyla halk direnişini aktif hale getirdiğini söyledi.

Zaki ayrıca, birlikte ve aynı cephede olunması gerektiği sonucuna ulaştığı için Hamas’a teşekkür etti.