HAMAS: Filistin’e İRAN Gibi Yardım Edin!

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, Türkiye medyasına verdiği demecinde önemli konulara değindi.

Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri, Batı Şeria’nın ilhak planı ile Yüzyılın Planı’nı Filistin davasının temeline dinamit koyacak bir gelişme olarak değerlendirirken asıl amacın Filistin halkının nihai olarak topraklarından kovulması olduğuna işaret ediyor.

Hamas: İran İle İlişkimizden Rahatsız Olanlar…

Hamas sözcüsü ayrıca bölgede Hamas’ın İran’la iyi ilişkiler kurmasından rahatsız olanlar varsa bunun kendilerini ilgilendirmeyeceğini belirterek bütün Arap ülkelerini tıpkı İran gibi Filistin davasını desteklemeye çağırıyor.

Hamas, Filistin halkının ve direnişinin lehine olacak her konuda var olan bütün imkânları harekete geçirmeyi düşündüğü için İran’la ilişkilerini geliştirmeyi istemektedir.

Filistin davasına hizmet etme ve İsrail işgalini sona erdirme noktasında taraflar arasında İran ile karşılıklı mutabakat nedeniyle bu ilişki sürecektir.

Hamas: İran, Filistin’e Doğrudan Yardım Ediyor

İran, açıkça Filistin davasının yanında durmakta ve şu ana kadar Filistin davasına ve halkına doğrudan yardımlarda bulunmaktadır.

İran hala da bu yardımlarını sürdürmektedir. Bu yüzden Hamas’ın bu ilişkiyi sürdürmek istemesinden daha doğal bir şey olamaz. Şu an bu ilişki en iyi dönemini yaşamaktadır.

Hamas: Herkes İran Gibi Olsun…

Bazı bölgesel güçler ya da taraflar bundan rahatsız oluyorsa o kendi bilecekleri iştir, bizi ilgilendirmez. Zira bizim İran’la olan ilişkimiz bölgede hiçbir tarafın aleyhine gerçekleşiyor değildir.

Aynı şekilde hiçbir ülkeyle İran’a karşı bir tavır alma gibi bir durumun içerisine girmeyi kabul etmeyiz. Bölgedeki bütün ülkeler ve taraflarla iyi ilişkiler kurmak arzumuzdur ve bütün tarafları İran gibi Filistin davasına destek vermeye çağırıyoruz.