HAMAS: Filistin, Tüm İnsanlığın Davası…

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Filisin halkını ve direniş gruplarını, İsrail işgaline karşı her alanda ortak çalışmalar yapmaya ve aralarındaki mevcut ilişkileri geliştirmeye davet etti.

Düzenlediği basın açıklamasında sıcak gündem konularına değinen Heniyye, Filistin davasının bütün insanlığın davası olduğunu belirterek, hem Filistin içinde hem de dışında İsrail’in haksız ve hukuksuz adımlarını boşa çıkarmak üzere harekete geçilmesi gerektiğini belirtti.

Er ya da geç İsrail’in tarih çöplüğüne gömüleceğini söyleyen Heniyye, “Kalbinde Mescidi Aksa, Kudüs ve İslami değerlerimizin yer aldığı Filistin topraklarının her karışından işgalcileri kovuncaya kadar direnişe devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) ve Filistin Ulusal Kurtuluş Hareketi (Fetih)’in Ramallah’ta ortak basın açıklamasında bulunması konusuna değinen Heniyye, İsrail ilhak planlarına kaşı verilen mücadelenin böylece yeni bir ivme kazandığını kaydetti.

Heniyye, İslam ülkelerinin, İsrail’in Filistin halkına yönelik izlediği baskı ve zulüm politikalarının bir an önce sonlandırılması için İslam âleminin, devlet yöneticilerinin ve insan hakları savunucusu kurumların acil olarak caydırıcı adımlar atmasını talep etti.

Diğer taraftan Fetih ve Hamas hareketleri, ABD Başkanı Donald Trump’ın “Yüzyılın Anlaşması” olarak isimlendirdiği sözde Orta Doğu barış planına ve İsrail’in ilhak planına karşı ortak çalışma kararı aldı.

Video konferans yöntemiyle gerçekleşen görüşmede Fetih’i hareketin Merkez Yürütme Kurulu Genel Sekreteri Cibril er-Recub temsil ederken, Hamas hareketini ise Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri temsil etti.

Bundan sonra işgalci güçlere karşı Hamas ile birlikte hareket edileceğine işaret eden er-Recub, “İsrail’e karşı Batı Şeria’da, Gazze Şeridi’nde ve diğer tüm bölgelerde Filistin bayrağının altında birlikte savaşacağız. Herkesi, işgalcilerin planlarına karşı harekete geçmeye çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı el-Aruri de iç siyasete dair bütün anlaşmazlıkları dondurduklarını belirterek, Filistin davasının maruz kaldığı tehlike karşısında değerli ve stratejik bir ittifak kurmanın önemini vurguladı.