HAMAS, FİLİSTİN Seçimleri İçin Hazır

Hamas Siyasi Birimi üyelerinden Halil El-Hayye, mevcut durumdan kurtulmak için Batı Yaka, Gazze Şeridi ve Kudüs’te yapılacak parlamento ve başkanlık seçimlerine hazır olduklarını söyledi.

El-Hayye, Filistin Merkez Seçim Kurulu Başkanı Hanna Nasır’ın Gazze’de Heniyye’yle yaptığı görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi.

Hamas olarak mevcut durumdan çıkış ve yönetimin barışçıl yollardan değişimi için seçimlerin yapılmasını ilkesel olarak desteklediklerini kaydeden El-Hayye, seçimlerin doğal bir kapı olduğunu ve demokrasi deneyimine inandıklarını ifade etti.

Merkez Seçim Kurulu üyelerinin Gazze’yi ziyaretlerinden memnuniyet duyduklarını belirten El-Hayye, seçim kurulunun çalışmalarını takdir ettiklerini bildirdi.

Merkez Seçim Kurulu Başkanı Hanna Nasır’ın Hamas liderlerine Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın parlamento seçimleriyle ilgili önerisini getirdiğini belirten El-Hayye, Hamas’ın seçimlere genelde olumlu baktığını söyledi.

El-Hayye, Filistin Yönetimi Başkanı’na en iyi ve en uygun olanın Batı Yaka, Gazze Şeridi ve Kudüs’te eş zamanlı olarak başkanlık ve parlamento seçimlerinin yapılması olduğu mesajını gönderdiklerini belirtti.

“Biz hazırız. Seçim vaktini belirlesin. Ulusal Konsey seçimleri ise daha sonra yapılsın” diyen El-Hayye, Abbas’ın bu öneriye olumlu cevap vermesini ümit ettiklerini kaydetti.