HAMAS’tan Kahraman Filistin Halkına İNTİFADA Çağrısı

Hamas’a bağlı Kudüs Dairesi birimi tarafından yapılan basın açıklamasında, işgalci İsrail’in kutsal mekânlara ve El-Han El-Ahmer halkına yönelik saldırı ve barbarlığının durdurulmasının gerektiği vurgulanarak, düşmanla güvenlik koordinasyonu yapan Filistin Yönetimi’nin işgalciyi aldığı kararlardan vazgeçirmek için Batı Yaka’da direnişin üzerindeki yumruğunu kaldırması gerektiği ifade edildi.

Hamas yayınladığı açıklamada işgalcinin Kudüs ve Mescidi Aksa’ya yönelik saldırıları ile Mescidi Aksa’yı zaman ve mekân olarak ikiye bölme girişimlerinin sonuçlarından sadece işgalcinin sorumlu olduğunu hatırlatarak, haklarını savunmak için direnen Kudüs ve Han El-Ahmer halklarını da selamladıklarını kaydetti.

Hamas açıklamasında, işgal mahkemesinin Yahudilerin Mescidi Aksa avlusunda ayin yapmalarını ön gören kararıyla, El-Han El-Ahmer köyünün boşaltılması kararını kabul etmediklerini belirtti.

Hamas açıklamasında “Bu kararlar, toprağında ve kutsal mekanlarda tarihi, dini ve ebedi hakkı olan masum ve savunmasız Filistin halkına karşı Siyonist rejimin işlediği cinayetlerin yeni bir halkasıdır. Aynı şekilde bu kararlar Filistinliler kadar Arapların, Müslümanların ve dünyanın özgür insanlarının duygularını açıkça hiçe sayma anlamına geliyor. Bu zalim ve haksız kararlar Siyonist rejimin Amerika’nın desteği ve bazı Arap ve İslam ülkelerinin de kabulüyle Kudüs’ün dini ve coğrafi yapısını değiştirme planının bir parçasıdır. Bütün bu saldırı ve planlar Filistin Yönetimi’nin utanmadan ve Filistin halkının hak ve hukukunu gözetmeden düşmanla yaptığı güvenlik koordinasyonunu sürdürdüğü bir süreçte yapılıyor” ifadesini kullandı.