HAMAS: Filistin’in Başarısı, İRAN ve HİZBULLAH’ın Başarısı!

İran’da düzenlenen 32. İslamî Vahdet Konferansına katılan HAMAS Siyasî Büro Üyesi ve Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Usame Hamdan sözlerine şu şekilde devam etti: Ben Filistin direnişinin Gazze’deki başarısının aslında bölgede Siyonist rejime ve Amerika’ya karşı duran direniş ekseninden kaynaklandığına inanıyorum. Sulta düzenine her zaman karşı duran direniş ekseni zafere ulaşmıştır. Bu yol bölgede bir başka seçenek olarak ortaya konulmuştur.

HAMAS Siyasî Büro Üyesi sözlerini şu şekilde sürdürdü: Bana göre bu başarı, önceki başarıların ve direniş ekseninin başarılarının yoğunluğunun bir sonucudur ve inşaAllah aynı şekilde gelecekte de bu eksen başka başarılara da imza atacaktır.

Filistin’in Başarısı, İran ve Hizbullah’ın Da Başarısı

Hamdan, Filistin direnişinin son başarıları ile ilgili iki önemli noktaya da değinerek sözlerine şöyle devam etti: İspat edilen ilk nokta, işgal rejimine karşı direniş seçeneğinin en doğru ve başarıyı getirecek tek yol olduğudur. İkinci nokta ise bu değişikliklerin, işgal rejiminin düşünüldüğünden çok daha zayıf olduğu gerçeğini açığa çıkardığıdır. Maalesef bazıları işgal rejimi ile işbirliği yaparak kendilerini ve hükümetlerini güçlendireceklerini zannetmektedirler. Ancak bu yöneticiler hayal görmektedirler. Zira Siyonist rejim kendisini korumaya dahi güç getiremezken onlara nasıl yardım edebilir?! Siyonistler kendi güvenliklerini sağlayabilmek konusundaki acizliklerini ispat etmişlerdir.

HAMAS Siyasî Büro Üyesi söyleşisinde şu konulara da değindi: Direnişin Siyonizm karşısındaki başarısı İran ve Hizbullah’ın başarısıdır ve sonunda Filistin halkı kendi kaderini kendisi belirleyecektir. İlişkileri normalleştirmeyi kendi menfaatlerine görenler hayal alemindedirler.

Hamas, İsrail İle Her Türlü İlişkiye Karşı

Üsame Hamdan ayrıca İran Dini Lider iSeyyid Ali Hamaney’in Filistin konusundaki referandum önerisiyle ilgili olarak da şunları sözlerine ekledi: Bizler, Filistin halkının kaderini belirleyecek olanın başkaları değil, yine Filistin halkının kendisi olacağını defalarca dile getirdik. HAMAS olarak bu öneriyi tamamen destekliyoruz.

Hamdan, Netanyahu’nun Bahreyn’e gerçekleştirmeyi düşündüğü ziyaretle ilgili olarak da şöyle konuştu: HAMAS Siyonist rejimle ilişkilerin normalleştirmesine kesinlikle karşıdır ve bu sürecin kendilerine menfaat getireceğine inananlar da hayal görmektedirler. Sonunda bu tercihin boyunlarına vebal getireceğini ve zararlı etkiler yaratacağını anlayacaklardır.