HAMAS’tan FETİH’e Yapılan Suikasti Kınadı

Hamas yaptığı açıklamada Fetih’in Gazze’deki ileri gelenlerinden Ahmed Halles’e Gazze’nin orta bölgesinde, dün suikast girişiminde bulunulmasını kınadı.

Hamas tarafından yapılan açıklamada; “Fetih örgütünün liderlerinden Ahmed Halles’in aracının Gazze’nin orta bölgesinde silahlı saldırıya maruz kalması olayını kınıyoruz” denildi.

Hamas açıklamasında Gazze’deki İçişleri Bakanlığı’na yaptığı çağrıda da işlenen suçla ilgili bütün şüphelerin ortadan kaldırılmasını, anarşi yaymak veya Filistin halkının mensupları arasına karışıklık sokmak isteyen kişilere demir yumrukla vurulmasını istedi.

Fetih liderinin aracı dün akşam saatlerinde Gazze’nin Orta Vilayet bölgesinde silahlı saldırıya maruz kalmıştı.

Fetih tarafından yapılan açıklamada kime ait olduğu tespit edilemeyen bir aracın Ahmed Halles’in aracının önünü kestiğini ve silahlı saldırıda bulunduğunu ancak saldırıda Halles’in veya arkadaşlarından herhangi bir kimsenin isabet almadığı belirtildi.

Olay üzerine Gazze’deki İçişleri Bakanlığı hızlı bir şekilde soruşturma başlattı. Bakanlık sözcüsü İyad El-Buzm olayla ilgili açıklamasında saldırıda aracın ön tarafına bir merminin isabet ettiğinin ancak yolculardan herhangi birinin isabet almadığının tespit edildiğini dile getirdi.

El-Buzm saldırıyı gerçekleştiren kişilerin kimliklerinin tespit edilmesi ve yakalanmaları için soruşturmanın geniş çaplı bir şekilde sürdürüldüğünü ifade etti.