HAMAS: Direniş Yeni Bir Tarih Yazıyor

Hamas liderlerinden Said Ebu’l-Beha, İsrail ordusuna diz çöktüren Filistin direnişinin, bugün için yeni bir tarih yazdığını ve saat akreplerinin geriye sarmasına asla izin vermeyeceğini vurguladı.

Filistin direnişinin ilerleyişini engellemeye yönelik her türlü girişimin, Filistin halkının ferasetiyle başarısızlığa mahkûm edileceğini aktaran Ebu’l-Beha, Filistin halkının aciz olmadığını, bilakis beklentilerin ötesinde bir direniş ortaya koyduğunu söyledi.

Hamaslı lider, direniş güçlerinin gerek askeri gerekse siyasi olsun sayısız zafere imza attığını belirtirken, Filistinlilerin, elde edilen kazanımların koruyucu olacağından kimsenin şüphe etmemesi gerektiğini belirtti.

Açıklamasında Ebu’l-Beha, Gazze’deki direniş gruplarının, sahada yeni bir ulusal cephe açmayı başardığını ve bunun hem halk için hem de siyasi gruplar nezdinde hakikat haline geldiğini vurguladı.

Filistin davasının, hiçbir zaman olmadığı kadar ulusal uzlaşı ve birliğe ihtiyaç duyduğunu kaydeden Ebu’l-Beha, tüm Filistinlileri, şahsi ve siyasi kararları bir kenara bırakıp direniş çatısı altında toplanmaya davet etti.

10 Mayıs’ta başlayan ve 11 gün devam eden çatışmalar, İsrail rejiminin hezimetini itiraf etmesiyle beraber sona erdi. İsrailli makamların yayınladığı resmi verilere göre, savaşın başladığı günden ateşkesin uygulanmasına kadar Gazze Şeridi’nden İsrail’e 4 bin roket atıldı.

Hamas’ın önde gelen liderleri, farklı platformlarda yaptıkları açıklamalarda, işgalci İsrail’in son askeri tırmanışı karşısında direniş güçlerinin zafer kazandığını vurguladı. Liderler, siyonist İsrail’in, Mescidi Aksa, Kudüs, Gazze Şeridi ve sivillere yönelik işlediği hiçbir suçunun cezasız kalmayacağı mesajını vererek, işgal rejimine uyarıda bulundu.